17
mar
JAVNI RAZPIS ZA MLADE RAZISKOVALCE (m/ž)
objavlja
»JAVNI RAZPIS ZA MLADE RAZISKOVALCE (m/ž)«
Rok za prijavo je 5. april 2025.
Nacionalni inštitut za biologijo (NIB), javni raziskovalni zavod, katerega osnovna dejavnost so raziskave na področju biologije in sorodnih naravoslovnih ved. Aktivni smo na področjih kot je varovanje okolja, podnebne spremembe, ekološke in biotehnološke raziskave.
- Ste dinamični in imate radi nove izzive?
- Imate željo svojo akademsko in karierno pot po zaključenem študiju nadaljevati na podiplomskem študiju in z zaposlitvijo, poleg odličnih strokovnih znanj pridobiti tudi veščine komunikacije in vodenja ter nadalje imeti odprto pot za delo tako na drugih inštitutih kot tudi pri partnerjih v industriji?
- Bi vas veselilo delo s fleksibilnim delovnim časom v stimulativnem mednarodnem delovnem okolju z možnostjo strokovnega in osebnega razvoja?
- Radi delate v prijetni ekipi in prispevate svoj košček sestavljanke k odličnemu poslovanju družbeno odgovornega delodajalca, ki ceni sodelavce in skrbi za njihov osebni razvoj?
Če ste na vprašanja odgovorili z »DA«, boste veseli novice, da na osnovi Zakona o znanstvenoraziskovalni in inovacijski dejavnosti (Uradni list RS, št. 186/21 in 40/23), Uredbe o financiranju znanstvenoraziskovalne dejavnosti iz proračuna Republike Slovenije (Uradni list RS, št. 35/22, 144/22 in 79/23), Splošnega akta o stabilnem financiranju znanstvenoraziskovalne dejavnosti Uradni list RS, št. 87/22 in 103/22 – popr.) ter Pravilnika o izboru in financiranju mladih raziskovalk in raziskovalcev na NIB,
Razpisujemo možnost podiplomskega usposabljanja mladih raziskovalcev pri naslednjih mentorjih/icah v navedenih programskih skupinah:
- dr. Katarina Bačnik v programski skupini Biotehnologija in sistemska biologija rastlin (P4-0165)
- doc. dr. David Dobnik v programski skupini Okoljska in aplikativna virologija: virusi, prijatelji in sovražniki (P4-0407)
- dr. Katja Kološa v programski skupini Ekotoksikologija, toksikološka genomika in karcenogeneza (P1-0245)
- prof. dr. Maruša Pompe Novak v programski skupini Biotehnologija in sistemska biologija rastlin (P4-0165)
- dr. Nataša Stritih Peljhan v programski skupini Združbe, interakcije in komunikacije v ekosistemih (P1-0255)
- dr. Martin Vodopivec v programski skupini Raziskave obalnega morja (P1-0237)
- doc. dr. Al Vrezec v programski skupini Združbe, interakcije in komunikacije v ekosistemih (P1-0255)
Kandidat za mladega raziskovalca mora izpolnjevati naslednje pogoje:
- še nima zaključenega doktorata znanosti oz. pridobljenega znanstvenega naslova doktor/doktorica znanosti;
- še ni bil zaposlen kot mladi raziskovalec;
- kandidat za mladega raziskovalca lahko vstopi v sistem financiranja usposabljanja mladih raziskovalcev najkasneje štiri leta po zaključku študijskega programa druge stopnje oziroma izobrazbe, ki ustreza ravni izobrazbe, pridobljene po študijskih programih druge stopnje (upošteva se leto zaključka), in je v skladu z zakonom, ki ureja slovensko ogrodje kvalifikacij, uvrščena na 8. raven oziroma primerljivega študijskega programa, doseženega v tujini. Obdobje iz prejšnjega stavka se lahko podaljša zaradi upravičenih odsotnostih;
- ima praviloma povprečno oceno vseh izpitov in vaj na študijskem programu prve stopnje in študijskem programu druge stopnje najmanj 8,00. Za študente, ki so študij zaključili v tujini – primerljiv ekvivalent, če ga je možno pridobiti, sicer vsaj priporočilo mentorja;
Izbrani mladi raziskovalci, ki ob prijavi na razpis še ne bodo imeli zaključenega študijskega programa druge stopnje, morajo študij zaključiti najkasneje do 15. septembra tekočega leta.
Vloge z dokazili o izpolnjevanju razpisnih pogojev pošljite najkasneje do 5. aprila 2025 po elektronski pošti na naslov kadrovska.sluzba@nib.si. V sporočilu obvezno navedite, h katerem mentorju se prijavljate.
Prijavi priložite tudi svoj CV, motivacijsko pismo, dokazila o opravljenih izpitih in povprečnih ocenah na l. in ll. stopnji študijskega programa ter opis morebitnega dosedanjega sodelovanja pri raziskovalnem delu.
Upoštevali bomo le vloge, ki bodo prispele na naslov v navedenem roku.
Kandidati bodo o rezultatih razpisa obveščeni po elektronski pošti na naslov, naveden v vlogi.
Več o usposabljanju pri posameznih mentorjih:
Naslov: Viromske raziskave nevretenčarjev in z njimi povezanih vzorcev
Programska skupina: Biotehnologija in sistemska biologija rastlin (P4-0165)
Mentorica: dr. Katarina Bačnik
Naziv področja: Biotehnologija
Najavljamo prosto mesto mladega_e raziskovalca_ke, ki bo vključen_a v dinamično in svetovno uveljavljeno skupino virologov in molekularnih biologov. Skupina je sestavljena interdisciplinarno in vključuje biologe, mikrobiologe, biokemike, biotehnologe, strokovnjake s področja varstva rastlin in druge profile. V skupini raziskujemo raznolike teme, ki segajo od biologije, raznolikosti, evolucije, epidemiologije in diagnostike mikrobov, do razvoja in validacije metod za njihovo zaznavanje. Raziskovalna in diagnostična vprašanja naslavljamo z uporabo najmodernejših metod, kot so kvantitativna in digitalna PCR, elektronska mikroskopija, visokozmogljivo sekvenciranje in bioinformatika. Naše raziskave so usmerjene v patogene mikrobe na rastlinah in živalih, okoljsko virologijo in virusno ekologijo (npr. raziskave virusov iz okoljskih vzorcev in virusov invazivnih vrst). Smo del evropskega referenčnega laboratorija za viruse in fitoplazme na rastlinah.
Raziskovalec_ka bo raziskovalno delo opravljal_a v laboratorijih z najmodernejšo raziskovalno opremo v okviru biotehnološkega stičišča NIB, z vzpostavljenim sistemom kakovosti in s sodelavci, ki prihajajo iz Slovenije in mednarodnega okolja. Sodeloval_a bo pri mednarodnih projektih ter z najboljšimi raziskovalnimi inštitucijami v Sloveniji in tujini ali z visokotehnološkimi slovenskimi in tujimi podjetji, ki so naši partnerji. Preko dela in z udeležbo na različnih delavnicah bo kandidat_ka osvojil_a tudi veščine, ki omogočajo uspešno kariero po zaključku doktorata, dobro zaposljivost in osebno rast, med drugim: sposobnosti za kritično razmišljanje, različnim javnostim prilagojeno komuniciranje, timsko delo, projektno načrtovanje in vodenje, poznavanje sistema kakovosti in podobno.
Od kandidata_ke pričakujemo željo po raziskovanju, ustvarjalnost, samoiniciativnost, zdravo kritično presojo, sposobnost timskega dela, zanesljivost in pozitivno naravnanost. Zaradi dela v okviru mednarodnih sodelovanj je nujno dobro znanje angleškega jezika. Pričakujemo izobrazbo biološke, mikrobiološke, biokemijske, biotehnološke, (bio)informatske ali druge sorodne smeri. Zaželene so izkušnje z delom v molekularnem laboratoriju ali izkušnje z analizami večjih podatkovnih setov z bioinformatskimi ali statističnimi metodami. Delo mladega raziskovalca_ke bo usmerjeno v virološke raziskave nevretenčarjev in z njimi povezanih vzorcev. Tema bo vključevala uporabo viromskih pristopov za raziskovanje virusne raznolikosti pri nevretenčarjih (npr. invazivnih vrstah rakov) ter raziskovanje preživetja rastlinskih virusov v iztrebkih in ostankih nevretenčarjev (npr. mušjih ličinkah). Pri tem bo raziskovalec_ka uporabljal_a nabor klasičnih in sodobnih pristopov virologije in molekularne biologije, kot so npr. visokozmogljivo sekvenciranje (Illumina, Oxford Nanopore Technologies) s sledečo bioinformatsko analizo podatkov, kvantitativna in digitalna PCR, elektronska mikroskopija ter biološki testi infektivnosti. Delo bo vezano na potekajoče projekte. Študijski del bo predvidoma potekal na Mednarodni podiplomski šoli Jožef Stefan.
Mladi_a raziskovalec_ka bo opravljal_a delo na Oddelku za biotehnologijo in sistemsko biologijo Nacionalnega inštituta za biologijo v Ljubljani.
- Informacije: dr. Katarina Bačnik, e-naslov: katarina.bacnik@nib.si.
Naslov: Genska terapija: razvoj postopka proizvodnje učinkovitih in varnih rekombinantnih virusnih vektorjev
Programska skupina: Okoljska in aplikativna virologija: virusi, prijatelji in sovražniki (P4-0407), vodja dr. Ion Gutierrez
Mentor: doc. dr. David Dobnik
Naziv področja: Biotehnologija
Razpisujemo mesto mladega/e raziskovalca/ke, ki bo vključen/a v dinamično in svetovno uveljavljeno skupino molekularnih biologov in virologov.
Skupina je sestavljena interdisciplinarno in vključuje biologe, mikrobiologe, biokemike, biotehnologe in druge profile. Raziskovalna vprašanja naslavljamo z uporabo najmodernejših metod, kot so kvantitativna in digitalna PCR, elektronska mikroskopija, visokozmogljivo sekvenciranje in bioinformatika. Naše raziskave so usmerjene v razvoj novih pristopov za karakterizacijo in optimizacijo virusnih vektorjev, ki se uporabljajo za gensko terapijo.
Raziskovalno delo bo kandidat/ka opravljal/a v novih laboratorijih z najmodernejšo raziskovalno opremo, vzpostavljenim sistemom kakovosti in s sodelavci, ki prihajajo iz Slovenije in mednarodnega okolja. Sodeloval/a bo pri nacionalnih in mednarodnih projektih ter sodeloval z najboljšimi raziskovalnimi inštitucijami v Sloveniji in tujini kakor tudi z visokotehnološkimi slovenskimi in tujimi podjetji, ki so naši partnerji. Preko dela in z udeležbo na različnih delavnicah bo kandidat/ka osvojil/a veščine, ki omogočajo uspešno kariero po zaključku doktorata, dobro zaposljivost in osebno rast, med drugim sposobnosti za kritično razmišljanje, občinstvu prilagojeno poročanje in komuniciranje, timsko delo, projektno načrtovanje in vodenje, poznavanje sistema kakovosti in podobno.
Od kandidata/ke pričakujemo željo po raziskovanju nepoznanega, ustvarjalnost, samoiniciativnost, zdravo kritično presojo in sposobnost timskega dela. Zaradi dela v okviru mednarodnih sodelovanj je nujno dobro znanje angleškega jezika. Pričakujemo izobrazbo biotehnološke, biološke, mikrobiološke, biokemijske ali druge sorodne smeri. Zaželene so izkušnje z delom v laboratoriju in poznavanje dela s celičnimi kulturami in virusi, PCR tehnologijami ter bioinformatskimi/statističnimi pristopi. Predvideno raziskovalno delo bo povezovalo znanja različnih področij znanosti, predvsem molekularne biologije, biotehnologije in virologije. Raziskovalno delo bo usmerjeno v razvoj in optimizacijo postopkov proizvodnje rekombinantnih virusnih vektorjev, uporabnih za gensko terapijo. Delo bo obsegalo biotehnološke pristope priprave rekombinantnih virusov preko priprave ustreznih genskih konstruktov in sesalčjih celičnih kultur ter transfekcije, z namenom izboljšanja proizvodnje in priprave bolj učinkovitih ter varnejših virusnih vektorjev. Dodatno bo delo zajemalo analize z različnimi molekularnimi metodami, kot so digitalna PCR, visokozmogljivo sekvenciranje in druge, ter interpretacijo rezultatov. Kot rezultat raziskovalnega dela se pričakuje izboljšan sistem proizvodnje rekombinantnih virusnih vektorjev s poudarkom na celovitosti virusnih genomov znotraj kapsid. Program usposabljanja mladega raziskovalca in natančna vsebina doktorata bosta dokončno dogovorjena z izbranim/o kandidatom/ko.
Mladi/a raziskovalec/ka bo opravljal/a delo na Oddelku za biotehnologijo in sistemsko biologijo v Ljubljani.
- Informacije: doc. dr. David Dobnik, e-naslov: david.dobnik@nib.si.
Naslov: Razvoj novih in vitro metodoloških pristopov za določanje genotoksičnega delovanja kemikalij in nanodelcev
Programska skupina: Ekotoksikologija, toksikološka genomika in karcenogeneza
Mentorica: dr. Katja Kološa; so-mentor: dr. Matjaž Novak
Razpisujemo mesto mladega/e raziskovalca/ke, ki bo vključen/a v dinamično raziskovalno skupino Oddelka za genetsko toksikologijo in biologijo raka. Naša raziskovalna skupina je mednarodno uveljavljena na področju genetske toksikologije, pri čemer nas odlikuje uporaba naprednih celičnih modelov in eksperimentalnih tehnik ter močna vpetost v mednarodne raziskovalne mreže.
Iščemo motiviranega kandidata z željo po raziskovanju z ustrezno izobrazbo iz naravoslovja, in sicer biološke, mikrobiološke, biokemijske, biotehnološke, farmacevtske, oz. sorodne smeri. Zaželena je sposobnost dela v skupini, zanesljivost, samoiniciativnost, kritično razmišljanje ter sposobnost posredovanja rezultatov in pisanja znanstvenih objav. Tekom svojega dela bo kandidat/-ka sodeloval/a pri nacionalnih in mednarodnih projektih z domačimi in tujimi partnerji, zato se pričakuje kvalitetno znanje angleškega jezika in pripravljenost kandidata/-ke na napotitev na krajša ali daljša izpopolnjevanja v raziskovalnih laboratorijih v tujini.
Razpisana tema doktorske naloge bo usmerjena v razvoj naprednih in vitro celičnih modelov na osnovi induciranih pluripotentnih matičnih celic (iPSC) in novih metodoloških pristopov za določanje (geno)toksičnega delovanja kemikalij in nanodelcev ter proučevanju njihovih mehanizmov delovanja. Raziskovalno delo bo kandidat/ka izvajal/a v laboratorijih z najmodernejšo raziskovalno opremo, pri čemer bodo uporabljene klasične metode genetske toksikologije nadgrajene z novimi pristopi molekularne biologije na klasičnih in naprednih in vitro 3D celičnih modelih. Mladi/a raziskovalec/ka bo opravljal/a delo v okviru nacionalnih in mednarodnih projektov ter mrež.
Program usposabljanja mladega/e raziskovalca/ke in natančna vsebina doktorata bosta dokončno dogovorjena z izbranim/o kandidatom/ko glede na aktualne smeri raziskav v raziskovalni skupini.
Doktorski študent bo delal na Oddelku za genetsko toksikologijo in biologijo raka NIB v Ljubljani.
- Informacije: dr. Katja Kološa in dr. Matjaž Novak; e-pošta: katja.kolosa@nib.si in matjaz.novak@nib.si.
Naslov: Raziskave vpliva dnevnih ritmičnih sprememb v metabolizmu rastlin na različen odgovor rastlin na dejavnike okoljskega stresa v različnih delih dneva
Programska skupina: Biotehnologija in sistemska biologija rastlin (P4-0165)
Mentorica: prof. dr. Maruša Pompe Novak
Naziv področja: Biotehnologija
Razpisujemo mesto za doktorskega/o študenta/ko, ki se bo pridružil/a interdisciplinarni raziskovalni ekipi v skupini za sistemsko biologijo na Nacionalnem inštitutu za biologijo (NIB) v Ljubljani. Naša skupina je med vodilnimi raziskovalnimi skupinami na področju sistemske biologije rastlin v svetovnem merilu, pri čemer nas odlikuje uporaba naprednih eksperimentalnih tehnik v laboratorijih z najmodernejšo raziskovalno opremo v novozgrajenem biotehnološkem stičišču NIB ter močna vpetost v mednarodne raziskovalne mreže.
Smo eksperti na področju fiziologije rastlin, molekularne biologije ter mikroskopije in drugih slikovnih tehnik. Naši trenutni projekti se osredotočajo na odzive rastlin na različne stresne dejavnike v spreminjajočem se okolju. Rastline so se prilagodile dnevnim spremembam svetlobe in temperature v okolju tako, da ritmično uravnavajo različne procese. Ritme, ki nastajajo kot odziv na menjavanje dneva in noči, imenujemo diurnalni ritmi, medtem ko tiste, ki se vzdržujejo tudi ob nespremenjenih okoljskih pogojih, imenujemo cirkadiani ritmi. Za uravnavanje cirkadianih ritmov skrbi notranja biološka ura, ki s pomočjo signalnih poti nadzoruje številne fiziološke procese. Znano je, da notranja biološka ura pri rastlinah ob specifičnem času dneva, ko so pogoji za napad povzročiteljev bolezni najugodnejši, sproži obrambni mehanizem proti nekaterim povzročiteljem bolezni. Ni pa še znano, na kakšen način biološka ura vpliva na odziv rastlin na virusno okužbo. Zato bo predvideno raziskovalno delo doktorskega/e študenta/ke osredotočeno na raziskovanje, kako se rastlinski obrambni odziv proti virusom spreminja glede na čas dneva. Delo bo povezovalo znanja različnih področij znanosti, predvsem fiziologije, virologije, biotehnologije in bioinformatike. Delo bo obsegalo študije s klasičnimi in naprednimi tehnikami molekularne biologije (kot sta kvantitativna PCR in visokozmogljivo sekvenciranje), mikroskopijo (konfokalno in elektronsko) in fenotipizacijo s sledečo bioinformatsko analizo in interpretacijo rezultatov.
Doktorski program bo prilagojen interesom izbranega/e kandidata/ke. Raziskovalno delo kandidata/ke bo potekalo v tesnem sodelovanju z eksperti naše skupine ter v sodelovanju s kolegi iz vodilnih raziskovalnih inštitucij iz Slovenije in tujine. Pri opravljanju doktorskega dela bo kandidat/ka pridobil/a širok nabor veščin, ključnih za uspešno kariero po doktoratu, vključno s sposobnostmi kritičnega razmišljanja, različnim javnostim prilagojenega komuniciranja, timskega dela, projektnega načrtovanja in vodenja ter poznavanjem sistema kakovosti.
Iščemo motiviranega/o kandidata/ko z veseljem do raziskovanja, ki si želi prispevati k napredku znanosti na področju biologije rastlin. Pomembno je dobro znanje angleščine, vedoželjnost, samostojnost, samoiniciativnost, odgovornost, zanesljivost in pozitivna naravnanost. Od kandidata/ke pričakujemo, da je zainteresiran/a tudi za sodelovanje z raziskovalnimi laboratoriji v tujini ter udeležbo na konferencah in sestankih. Kandidat/ka naj ima ustrezno izobrazbo biološke, mikrobiološke, agronomske, biokemijske, biotehnološke, bioinformatske ali druge sorodne smeri.
Doktorski/a študent/ka bo delal/a na Oddelku za biotehnologijo in sistemsko biologijo NIB v Ljubljani.
- Informacije: prof. dr. Maruša Pompe Novak, e-naslov: marusa.pompe.novak@nib.si.
Naslov: Delovanje in evolucijski razvoj sistemov sporazumevanja pri žuželkah
Programska skupina: Združbe, interakcije in komunikacije v ekosistemih (P1-0255)
Mentorica: dr. Nataša Stritih Peljhan
Razpisujemo mesto mlade/ga raziskovalke/ca, ki bo vključen/a v dinamično raziskovalno skupino Oddelka za raziskave organizmov in ekosistemov. Raziskovalna skupina vključuje mednarodno uveljavljene raziskovalce na področju sporazumevanja živali. Pomemben del raziskav je usmerjenih na sporazumevanje žuželk z mehanskimi (zvočnimi in vibracijskimi) signali ter nevrobiološko osnovo njihove zaznave. Pri tem uporabljamo najsodobnejše metode, od nekontaktne laserske vibrometrije, visoko-hitrostnega video snemanja, avtomatske prepoznave signalov, do snemanja elektrofizioloških potencialov živčnih celic, njihovega selektivnega označevanja ter naprednih funkcionalnih in anatomskih analiz živčnih omrežij. Poleg doprinosa na področju temeljnih spoznanj ta znanja in pristope uspešno apliciramo na področje monitoringa ter biološke kontrole žuželk.
Delo mladega raziskovalca/ke bo osredotočeno na delovanje in razvoj živčnega sistema za zaznavo zvočnih in vibracijskih signalov ravnokrilcev. Delo bo potekalo v tesni povezavi z raziskavami sporazumevanja in mehanizmov spolne selekcije izbrane modelne vrste v sklopu tekočega projekta, kar bo pospešilo integracijo kandidata/ke v delo skupine. Potekalo bo v laboratorijih z najmodernejšo raziskovalno opremo v okviru novozgrajenega biotehnološkega stičišča NIB, z vzpostavljenim sistemom kakovosti, s sodelavci iz Slovenije in mednarodnega okolja. Ob tem bo kandidat/ka imel/a možnost gostovanja v tujini, udeležbe na različnih delavnicah ter mednarodnih srečanjih, kar mu/ji bo omogočilo razvoj veščin, potrebnih za samostojno raziskovalno delo po zaključku doktorata, mednarodno prepoznavnost ter dobra zaposljivost.
Od kandidata/ke pričakujemo predvsem željo po raziskovanju, ter ustvarjalnost, samoiniciativnost, sposobnost kritične presoje, timskega dela, zanesljivost, natančnost in pozitivno naravnanost. Preferenčna je izobrazba biološke ali druge sorodne smeri, z izkušnjami na področju vedenja in/ali fiziologije živali. Zaradi tehnične narave raziskovalnega programa pa apeliramo tudi na kandidate/ke iz tehničnih področij kot sta elektrotehnika in računalništvo. Zaželeno je poznavanje programskih orodij kot so R, Python oz. Matlab, ter razumevanje osnov elektronike. Zaradi literature v angleškem jeziku in dela v okviru mednarodnih sodelovanj je zaželeno dobro znanje angleškega jezika.
- Informacije: dr. Nataša Stritih Peljhan, e-naslov: natasa.stritih-peljhan@nib.si.
Naslov: Sklopitev fizikalnih in bioloških procesov v morskem ekosistemu
Programska skupina: Raziskave obalnega morja (P1-0237)
Mentor: dr. Martin Vodopivec
Naziv področja: Morska ekologija
Razpisujemo mesto mladega/e raziskovalca/ke, ki bo vključen/a v dinamično, interdisciplinarno in mednarodno raziskovalno okolje Morske biološke postaje Piran (MBP), kjer potekajo raziskave iz področja fizikalne, kemijske in biološke oceanografije. Skupino MBP sestavljajo raziskovalci in strokovni sodelavci, ki so uveljavljeni tako v domačem kot v tujem raziskovalnem prostoru, in so aktivno vpeti v različne mednarodne raziskovalne mreže, ki omogočajo pretok znanja, podatkov in gostovanje v najodličnejših laboratorijih, ki delujejo na področju raziskav morja, tako v Evropi kot širše po svetu. Sodelavci MBP sodelujejo v številnih nacionalnih in mednarodnih raziskovalnih projektih in se s svojim znanjem in znanstvenimi objavami postavljajo ob bok najbolj eminentnim svetovno uveljavljenim inštitucijam, ki delujejo na področju raziskav morja. Rdeča nit raziskav skupine MBP je globlje razumevanje strukturnih in funkcionalnih elementov biodivezitete in njenih osnovnih zakonitosti in mehanizmov, saj ima le-ta ključno vlogo pri ohranjanju zdravja morski ekosistemov in njihovih storitev. Zato da bi bolje razumeli gonilne sile sprememb v morskem okolju v dobi antropocena, izvajamo raziskave na različnih nivojih – od genov do ekosistemov.
Znotraj MBP bo kandidat/ka vključen/a v raziskovalno skupino, ki deluje na področju fizikalne oceanografije in morske mikrobne ekologije. Kandidat/ka bo opravljal/a raziskovalno delo na področju biofizikalnih interakcij v morskih ekosistemih. Raziskave bodo segale od osnovnih fizikalnih procesov v morju, preko biogeokemije do eksositemskih interakcij in povezav med njimi. Poudarek bo na raziskovanju želatinoznega zooplanktona in njegove vloge v ekosistemu, pa tudi primarne produkcije in mikrobnih interakcij. Pri svojem delu se bo kandidat/ka posluževal/a numeričnih modelov, kot so CROCO (cirkulacijski model), BFM (biogeokemijski model) in OpenDrift (Lagrangevsko sledenje delcev). Poleg numeričnih modelov, bo pri svojem delu uporabljal/a tudi satelitske posnetke in in situ meritve, po potrebi pa sodeloval/a pri izvedbi laboratorijskih eksperimentov in terenskem delu. Program usposabljanja mladega/e raziskovalca/ke in natančna vsebina doktorata bosta dokončno dogovorjena z izbranim/o kandidatom/ko, glede na aktualne smeri raziskav v raziskovalni skupini. Pričakuje se, da bo v sklopu usposabljanja kandidat/-ka bil/-a pripravljena na napotitev na krajša ali daljša izpopolnjevanja v tujini. Od kandidat-a/-ke tako pričakujemo željo po raziskovanju, ustvarjalnost, samoiniciativnost, sposobnost dela v interdisciplinarnem timu, dobro znanje angleškega jezika, zdravo kritično presojo, zanesljivost in pozitivno naravnanost, dobrodošla je tudi želja po potovanjih. Zaželena je izobrazba naravoslovne smeri, predvsem iz področja fizike, matematike, računalništva ali drugih smeri s poudarkom na računskih metodah. Zaželeno je osnovno poznavanje operacijskega sistema Linux in okolja MATLAB ter programskega jezika Python.
Mladi_a raziskovalec_ka bo opravljal/a delo na Morski biološki postaji Piran, Nacionalni Inštitut za biologijo, v Piranu in v Biotehnološkem stičišču Nacionalnega inštituta za biologijo (BTS-NIB) v Ljubljani
- Kontakt: dr. Martin Vodopivec, e-naslov: martin.vodopivec@nib.si.
Naslov: Funkcionalna ekologija interakcij med končnimi plenilci
Programska skupina: Združbe, interakcije in komunikacije v ekosistemih (P1-0255)
Mentor: doc. dr. Al Vrezec
Naziv področja: Biologija
Razpisujemo mesto mlade/ga raziskovalke/ca, ki bo vključen/a v dinamično raziskovalno skupino Oddelka za raziskave organizmov in ekosistemov. Raziskovalna skupina je interdisciplinarno usmerjena in vključuje mednarodno uveljavljene raziskovalce. Raziskave funkcionalne ekologije in evolucije so na oddelku EKOS eno od jeder raziskav, poleg tega pa dolgoročni monitoringi populacij različnih vrst, ki jih oddelek izvaja, kažejo na spremembe v zgradbi in delovanju ekosistemov kot posledica podnebnih in drugih okoljskih sprememb. Takšne ekosistemske spremembe so posledica adaptivne dinamike združb, na koncu katere so končni plenilci.
Področje dela mladega raziskovalca bo funkcionalna ekologija končnega plenilca, modelna vrsta bo sova kozača (Strix uralensis), kjer bo poudarek na analizi široko-prostorskih in dolgoročnih podatkov. Del teh podatkov izvira iz dosedanjih raziskav na raziskovalnem programu in drugih projektih oddelka EKOS, del podatkov pa bo zbranih tekom usposabljanja mladega raziskovalca z analizo literaturnih in zbiranjem terenskih in muzejskih podatkov. Izbrana modelna vrsta, kozača, je izvorno borealna vrsta z večjim delom populacije razširjene v borealnih gozdovih severne Evrazije, vendar z ledenodobno reliktno populacijo v južnih zmernih gozdovih vzhodne in jugovzhodne Evrope. Vrsta kaže izrazito medregionalno velikostno variabilnost, ki se odraža v nasprotju s pričakovanji z manjšimi osebki na severu in večjimi na jugu. Velikostne razlike med populacijami pa imajo pri plenilcih lahko izrazite funkcionalne ekološke posledice, saj velikost plenilca ne vpliva le na velikost plena, pač pa tudi na samo specializiranost. Po drugi strani velikostno večji osebki navadno dominirajo nad okoljskimi viri, še posebej pri izrazito teritorialnih vrstah kot so sove rodu Strix. To se kaže v kompeticijskih interakcijah, posledično pa tudi na ostalih delih biodiverzitete v okolju, ki je zaradi drugačne strukturiranosti združbe plenilcev podvržena drugačnim selekcijskim pritiskom. Dosedanje raziskave obeh vrst na oddelku EKOS so potekale na vzpostavljeni dolgoletni raziskovalni ploskvi na Krimu pri Ljubljani z mrežo gnezdilnic, kar bo mlademu raziskovalcu omogočalo uporabo vzpostavljene raziskovalne terenske infrastrukture. Poleg tega se na območju izvaja dolgoletni monitoring populacij sov, malih sesalcev in nekaterih drugih vrst organizmov, npr. hroščev (Coleoptera), kar je ustrezna osnova na raziskovalno delo mladega raziskovalca. V ta sklop bomo vključili tudi mednarodne povezave mentorja in skupine, zato bomo nalogo zastavili tudi kot širokoprostorsko z upoštevanjem različnih funkcionalnih odzivov istega plenilca na različne okoljske razmere.
Z novo infrastrukturo NIB bo mladi/a raziskovalec/ka raziskovalno delo opravljal/a z uporabo sodobne terenske in laboratorijske opreme ter delal v ekipi vrhunskih raziskovalcev. Tekom svojega dela bo sodeloval/a pri nacionalnih in mednarodnih projektih in sodeloval z domačimi in tujimi partnerji. Z raziskovalnimi obiski v tujini in z udeležbo na različnih kongresih bo kandidatu/ki omogočen razvoj veščin potrebnih za samostojno raziskovalno delo po zaključku doktorata, prepoznavnost na mednarodnem nivoju in dobra zaposljivost.
Od kandidata/ke pričakujemo željo po raziskovalnem delu in željo po ustvarjanju vrhunske znanosti tako iz stališča analitike podatkov kot njihove interpretacije ter iskanja novih še neznanih pojavov in procesov. Od kandidata/ke pričakujemo znanstveno radovednost, samoiniciativnost, sposobnost pisanja znanstvenih objav, kritično presojo, sposobnost timskega dela in natančnost. Zaradi dela v okviru mednarodnih sodelovanj je zaželeno dobro znanje angleškega jezika. Pričakujemo izobrazbo biološke ali druge sorodne smeri, zaželene so izkušnje z analitičnim/statističnim in terenskim delom. Predvideno raziskovalno delo bo povezovalo različna področja, predvsem ekologijo, evolucijo in varstveno biologijo. Program usposabljanja mladega raziskovalca/ke in natančna vsebina doktorata bosta dokončno dogovorjena z izbranim/o kandidatom/ko.
Mladi/a raziskovalec/ka bo opravljal/a delo na Oddelku za raziskave organizmov in ekosistemov NIB v Ljubljani.
- Informacije: doc. dr. Al Vrezec, e-naslov: al.vrezec@nib.si.