Projekti

Ocenjevanje tveganj povezanih s prisotnostjo in preživetjem rastlinskih virusov in viroidov v kompostu in drugih gnojilih iz organskih odpadkov

Koordinator projekta: Prof. dr. Nataša Mehle

Oznaka: L4-60158

Trajanje: 1.1.2025 - 31.12.2027

Financiranje projekta: Javna agencija za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije (ARIS), Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano (MKGP), BIA d.o.o in KOGAL d.o.o.

Proizvodnja odpadkov postaja velik izziv, ki zahteva učinkovitejše strategije upravljanja. Velik delež odpadkov na svetu predstavljajo organski odpadki, vključno z živalskim gnojem, rastlinskimi ostanki, odpadki pri predelavi hrane, blatom komunalnih čistilnih naprav ter odpadki iz gospodinjstev in nekaterih industrij. Možne uporabe organskih odpadkov vključujejo njihovo uporabo kot gnojilo oziroma dodatek zemlji v kmetijstvu. Ena od možnosti recikliranja organskih odpadkov za proizvodnjo gnojil, ki se lahko dodajo v tla, je kompostiranje, katerega učinkovitost je odvisna od več dejavnikov, kot so substrat, vlaga, temperatura in zračenje. S hranili bogati končni produkti procesa kompostiranja so lahko tekoči (kompostni čaj) ali trdni (kompost). Poleg tega se povečuje zanimanje za proizvodnjo žuželk za hrano in krmo iz organskih odpadkov kot prispevek k prehodu na krožno kmetijstvo. Pri proizvodnji žuželk nastajajo ostanki, ki jih sestavljajo ostanki krme v kombinaciji z iztrebki žuželk in odvržene kutikule (lev). Te žuželčje ostanke je mogoče uporabiti za obnovitev naravnega kroga in spodbujanje pridelave. Vendar so lahko organski odpadki, ki se uporabljajo za kompostiranje ali kot hrana za žuželke, okuženi z različnimi vrstami patogenov. Zato je potrebna toplotna obdelava gnojil, ki mora biti v skladu z ustreznim standardom, da se odstrani večina teh patogenov. Nekateri patogeni, vključno z nekaterimi rastlinskimi virusi in viroidi, so zelo odporni na toploto, zato obstaja bojazen, da lahko preživijo takšno obdelavo in posledično povzročijo okužbo na novo vzgojenih pridelkih.

V projektu bomo obravnavali pomembna vprašanja oziroma tveganja povezana z rastlinskimi virusi in viroidi v gnojilih iz organskih odpadkov. Razvili bomo učinkovite metode za odkrivanje rastlinskih patogenih virusov in viroidov v različnih gnojilih iz organskih odpadkov, ki bodo primerne kot presejalno orodje pri ocenjevanju morebitnega tveganja, povezanega z uporabo teh proizvodov v kmetijstvu in vrtnarstvu. Ker lahko sestava gnojil pomembno vpliva na zadrževanje virusov in viroidov, je prvi glavni cilj naše študije razvoj ustreznih metod za koncentracijo in obogatitev virusov ter izolacijo nukleinskih kislin iz raznovrstnih organskih gnojil. Poleg tarčno usmerjenih metod odkrivanja rastlinskih patogenih virusov in viroidov, kot so metode na podlagi PCR, bomo uporabili tudi netarčno metodo sekvenciranja visoke zmogljivosti, ki bo še posebej dragocena za preučevanje viroma različnih organskih gnojil, vključno z gnojilom na osnovi žuželčjih ostankov, ki doslej še niso bila ustrezno raziskana. V okviru naše študije bomo preverili tudi obstojnost izbranih stabilnih virusov in viroidov v različnih gnojilih iz organskih odpadkov. Naša študija bo prva, ki bo preučevala obstojnost virusov/viroidov v gnojilih iz žuželčjih ostankov. Hkrati bomo učinkovitost razgradnje/ inaktivacije teh virusov/ viroidov preverili tudi med postopkom kompostiranja v strogo nadzorovanih pogojih z določenimi koncentracijami substrata in inokuluma ter z razgradnjo/ inaktivacijo v samem rastnem substratu.

Izkušena in visoko usposobljena skupina raziskovalcev bo s svojim delom zagotovila uspešno izvedbo študij, vezanih na razumevanje in oceno tveganja, povezanega s prisotnostjo in preživetjem rastlinskih virusov in viroidov v gnojilih iz organskih odpadkov. Rezultati projekta bodo omogočili pripravo ustreznih ocen tveganj in posledično pripomogli k vpeljavi ustreznih strategij nadzora in boljšemu varstvu rastlin, kar je v svetu z naraščajočim prebivalstvom in vse večjim povpraševanjem po hrani in proizvodnji odpadkov bistvenega pomena.

Aplikativni raziskovalni projekt financirata Javna agencija za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije (ARIS)Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano (MKGP), BIA d.o.o in KOGAL d.o.o.

Partnerji v projektu so Nacionalni inštitut za biologijo (Slovenija), Univerza v Ljubljani – Biotehniška fakulteta (Slovenija) in BIA d.o.o (Slovenija). Sodelovali bomo tudi s Univerzo v Innsbrucku (Avstrija) in CREA (Italija).

Bibliografski podatki in ostali podatki o projektu - povezava na SICRIS.

Več o projektu na: https://projects.nib.si/virokomp/