Morski psi Jadrana so gostje najsevernejšega Sredozemskega morja z LIFE European Sharks!
V petek, 29. novembra 2024 je bilo v Monfalconu v organizaciji Lega Navale Italiana di Monfalcone organizirano srečanje na katerem sta dr. Saul Ciriaco iz organizacije Shoreline iz Trsta in prof. dr. Lovrenc Lipej iz Morske biološke postaje Nacionalnega Inštituta za biologijo predstavila predavanji o morskih psih v severnem Jadranu.
Predstavitev knjige Osnove morske ihtiologije
Na Morski biološki postaji Nacionalnega inštituta za biologijo (NIB) je 3. decembra 2024 ob 13.00 potekala predstavitev knjige prof. dr. Lovrenc Lipeja in dr. Domna Trkova »Osnove morske ihtiologije«.
Šestdeset let piranskega akvarija
V četrtek, 5. decembra 2024, so ob 10. uri obeležili 60 let Akvarija Piran. Po uvodnem pozdravu piranskega podžupana Christiana Polettija in rektorice univerze na Primorskem prof. dr. Klavdije Kutnar je dr. Manja Rogelja, vodja piranskega akvarija, povzela zgodovino akvarija od prvih začetkov vse do današnjih dni.
Sporočilo za javnost
Lanskoletno odkritje ekosistema pod morskim dnom na vzhodnem Pacifiškem grebenu je sedaj objavljeno tudi v ugledni reviji Nature Communications. Pri raziskovalni ekspediciji sta sodelovala tudi raziskovalka dr. Tinkara Tinta in strokovni sodelavec Tihomir Makovec, MBP NIB.
Odkritje nove vrste rdeče alge v Jadranskem morju
Med spremljanjem stanja morskih tujerodnih vrst v okolici Izole januarja 2023 so raziskovalci Morske biološke postaje Piran odkrili nenavadne steljke majhne rdeče alge. Vrsta, visoka največ 2 cm, je rasla na apnenčastih skalah v plitvini. Po natančnejšem pregledu so ugotovili, da pripada istemu rodu kot Dasysiphonia japonica, tujerodna vrsta, ki se pojavlja tudi v Jadranskem morju. V sodelovanju z italijanskimi kolegi so izvedli podrobnejše morfološke in genetske analize ter ugotovili, da gre pravzaprav za novo vrsto, ki ni bila še opisana in so jo poimenovali Dasysiphonia adriatica M.A. Wolf, K. Sciuto, A. Buosi, M. Orlando-Bonaca, A. Fortič & A. Sfriso sp. nov. Izsledki raziskave so bili objavljeni v reviji Mediterranean Marine Science septembra 2024. Celotno raziskavo lahko preberete na Mediterranean Marine Science Journal.
Uspešno smo obeležili 30. obletnico Medvladne oceanografske komisije (IOC/UNESCO) v Sloveniji
V petek, 20. september 2024, smo praznovali 30. obletnico delovanja Medvladne oceanografske komisije (IOC/UNESCO) v Sloveniji, ki ima preko svojega nacionalnega odbora pod okriljem Slovenske nacionalne komisije za UNESCO akcijski naslov in predsedstvo na NIB-Morski biološki postaji Piran. Dogodek v organizaciji MBP je potekal v okviru Tedna sredozemske obale in makroregionalnih strategij 2024 v Manziolijevi palači v Izoli, ob podpori Javnega zavoda za spodbujanje podjetništva in razvojne projekte iz Izole. Več na spletni strani NIB.
Nacionalni inštitut za biologijo je sodeloval na ŠtartUP 2024
ŠtartUP je športni in družabni dogodek, ki ga organizira Univerza na Primorskem ob začetku novega študijskega leta. Dogodek je bil organiziran 5. oktobra v Kopru. Na dogodku je sodelovalo več kot 500 udeležencev, med katerimi je bilo največ študentov. Tako študentje prvih letnikov kot študenti višjih letnikov so se povezali med seboj in z več kot 55 lokalnimi organizacijami, društvi, zavodi in podjetji, ki so sodelovali na dogodku. Cilj je bil povečati zanimanje študentov za njihove storitve in prihodnje zaposlitvene možnosti.
Širjenje polutanta v Koprskem zalivu
Na Morski biološki postaji Piran Nacionalnega inštituta za biologijo smo v okviru projekta »Mercator Ocean Copernicus Marine User Engagement« ob sodelovanju z Agencijo Republike Slovenije za okolje razvili model visoke ločljivosti za napovedovanje širjenja polutanta iz Centralne čistilne naprave Koper pod vplivom površinskih morskih tokov v Koprskem zalivu.
Sluzenje morja - izjava za javnost
Sluzenje morja, ki je bilo v preteklih dneh sprva opaženo v globljih vodnih slojih, kasneje pa so se želatinaste prevleke pojavile tudi na površini morja, je naraven pojav. Sluz nastane zaradi delovanja fitoplanktona, ki pod določenimi pogoji velik delež proizvedene organske snovi izločijo v vodo, vendar natančni vzroki in mehanizmi nastanka še danes niso popolnoma razjasnjeni.
Oceanografska boja Vida po obsežnem remontu ponovno dela
Z veseljem sporočamo novico, da je oceanografska boja Vida po dveh mesecih in pol ponovno operativna in priklopljena na svoji lokaciji. Priklop boje je potekal v sredo, 19.6.2024.
V tem obdobju je bil opravljen pregled stanja trupa boje, brušenje in barvanje trupa, zamenjava in izboljšava električnega napajanja ter druga manjša dela.
Trenutno delujejo vsi senzorji, ki so vezani na trup boje, tako meteorološki podatki kot tudi merilec slanosti in temperature morja na 2,5 m globine. Prav tako delujeta akustični merilec morskih tokov in valov ter kisikov senzor.
Novost je nova podvodna kamera na dnu morja tik pod bojo. Zaradi varčevanja z energijo na boji moramo opraviti še nekaj testov in protokolov. Tako bo v kratkem možno tudi v živo spremljat dogajanje na 21 m globine v Slovenskem morju.