Sodelavci Oddelka za Entomologijo v poljudno-znanstveni oddaji RTV SLO predstavili svet komunikacije žuželk

Biotehnološko stičišče Nacionalnega inštituta za biologijo (BTS-NIB)

Namen investicijskega projekta BTS-NIB je zagotovitev ustreznih infrastrukturnih pogojev za izkoriščenje raziskovalnih in razvojnih priložnosti na področjih delovanja NIB.

Predvajaj Video Več o projektu      Publikacija
  • SLOVESNOST OB OTVORITVI BIOTEHNOLOŠKEGA STIČIŠČA NACIONALNEGA INŠTITUTA ZA BIOLOGIJO S SLAVNOSTNO PODELITVIJO NAGRAD MIROSLAVA ZEIA
    SLOVESNOST OB OTVORITVI BIOTEHNOLOŠKEGA STIČIŠČA NACIONALNEGA INŠTITUTA ZA BIOLOGIJO S SLAVNOSTNO PODELITVIJO NAGRAD MIROSLAVA ZEIA
  • Gradnja Biotehnološkega stičišča NIB je zaključena
    Gradnja Biotehnološkega stičišča NIB je zaključena
  • 8. JUNIJ – SVETOVNI DAN OCEANOV
    8. JUNIJ – SVETOVNI DAN OCEANOV
    Vstopite v vznemirljivi svet raziskovanj Morske biološke postaje Piran (NIB)

Storitve in produkti

  •  
  • Storitve za kmetijsko dejavnost

    Glede na povzročitelja bolezni, gostiteljsko rastlino, letni čas in druge parametre izbiramo pri testiranju med različnimi laboratorijskimi metodami.

 
  •  
  • Okoljski monitoring in analize kakovosti voda

    Načela trajnostnega razvoja zahtevajo sistematično spremljanje stanja narave in človekovega okolja. V ta namen NIB izvaja in nudi stalen nadzor nad stanjem kakovosti slovenskih voda.

 
 
  •  
  • Raziskovalna oprema

    Velika raziskovalna oprema podpira našo raziskovalno in pedagoško dejavnost ter služi tehnološkemu razvoju v sodelovanju z gospodarskimi podjetji. Možnost njene uporabe po veljavnem ceniku nudimo tudi zunanjim uporabnikom.

 
 
 

15 jun
Sodelavci Oddelka za Entomologijo v poljudno-znanstveni oddaji RTV SLO predstavili svet komunikacije žuželk

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedInNatisni

{frontpage}{/frontpage} V poljudno-znanstveni oddaji RTV SLO »Ugriznimo znanost«, ki je bila na sporedu 14.6.2011, smo sodelavci Oddelka za entomologijo s pomočjo kolegov entomologov, akademikom Prof. Dr. Matijo Gogala ter Dr. Tomijem Trilarjem, pripravili prispevek z naslovom »Kako se sporazumevajo žuželke«.


Ste vedeli, da lahko s čirikanjem črička izračunamo temperaturo zraka? Da imajo žuželke ušesa na različnih delih telesa? Da jamske kobilice niso gluhe in neme, kot je dolgo veljalo? Da se žuželke sporazumevajo tudi preko rastlinskih telefonov? Od nekaj milijonov vrst žuželk poznamo komunikacijo le okoli 200.000 vrst. Od teh se jih le nekaj odstotkov sporazumeva z zvokom. Še manj je tistih, ki se pogovarjajo preko vodne površine. Večina žuželk se namreč pogovarja s signali, ki se prevajajo preko podlage. Teh pa s prostim ušesom ne slišimo (povzeto iz napovednika oddaje Ugriznimo znanost).

Na ta in številna druga vprašanja iščemo odgovore raziskovalci Oddelka za entomologijo, ki pod vodstvom prof. dr. Andreja Čokla opravljamo raziskave, ki so osredotočene na bazična področja biologije žuželk. Med drugim se ukvarjamo z vedenjem, prenosom signalov prek medija ter čutilnimi sistemi povezanimi s komunikacijo žuželk. Pri tem imajo osrednje mesto raziskave nam neslišne komunikacije z vibracijskimi signali, ki se prenašajo preko podlage.


V poljudno-znanstveni oddaji RTV Slovenija »Ugriznimo znanost«, ki je bila na sporedu 14.6.2011, smo sodelavci Oddelka za entomologijo s pomočjo kolegov entomologov, akademikom prof. dr. Matijo Gogala ter dr. Tomijem Trilarjem, pripravili prispevek z naslovom »Kako se sporazumevajo žuželke«, v katerem smo na slikovit način predstavili vedenjsko vlogo ter način produkcije zvoka in vibracij pri raznovrstnih žuželkah, ugotavljali kako le-te slišijo, kako se sporazumevajo jamske vrste, pokukali v kompleksno organiziran svet čebel, predstavili aplikativni vidik modernih tehnik za registracijo mehanskih signalov…


Vabimo vas k ogledu oddaje:
http://tvslo.si/predvajaj/ugriznimo-znanost-kako-se-sporazumevajo-zuzelke/ava2.108012135/





Foto: arhiv ENTOMO
 

 


Naložbo sofinancirata Republika Slovenija
in Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada.