Sodelavci MBP s kratkim filmom obeležili Svetovni dan oceanov

Biotehnološko stičišče Nacionalnega inštituta za biologijo (BTS-NIB)

Namen investicijskega projekta BTS-NIB je zagotovitev ustreznih infrastrukturnih pogojev za izkoriščenje raziskovalnih in razvojnih priložnosti na področjih delovanja NIB.

Predvajaj Video Več o projektu      Publikacija
  • SLOVESNOST OB OTVORITVI BIOTEHNOLOŠKEGA STIČIŠČA NACIONALNEGA INŠTITUTA ZA BIOLOGIJO S SLAVNOSTNO PODELITVIJO NAGRAD MIROSLAVA ZEIA
    SLOVESNOST OB OTVORITVI BIOTEHNOLOŠKEGA STIČIŠČA NACIONALNEGA INŠTITUTA ZA BIOLOGIJO S SLAVNOSTNO PODELITVIJO NAGRAD MIROSLAVA ZEIA
  • Gradnja Biotehnološkega stičišča NIB je zaključena
    Gradnja Biotehnološkega stičišča NIB je zaključena
  • 8. JUNIJ – SVETOVNI DAN OCEANOV
    8. JUNIJ – SVETOVNI DAN OCEANOV
    Vstopite v vznemirljivi svet raziskovanj Morske biološke postaje Piran (NIB)

Storitve in produkti

  •  
  • Storitve za kmetijsko dejavnost

    Glede na povzročitelja bolezni, gostiteljsko rastlino, letni čas in druge parametre izbiramo pri testiranju med različnimi laboratorijskimi metodami.

 
  •  
  • Okoljski monitoring in analize kakovosti voda

    Načela trajnostnega razvoja zahtevajo sistematično spremljanje stanja narave in človekovega okolja. V ta namen NIB izvaja in nudi stalen nadzor nad stanjem kakovosti slovenskih voda.

 
 
  •  
  • Raziskovalna oprema

    Velika raziskovalna oprema podpira našo raziskovalno in pedagoško dejavnost ter služi tehnološkemu razvoju v sodelovanju z gospodarskimi podjetji. Možnost njene uporabe po veljavnem ceniku nudimo tudi zunanjim uporabnikom.

 
 
 

08 jun
Sodelavci MBP s kratkim filmom obeležili Svetovni dan oceanov

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedInNatisni

{frontpage}{/frontpage}Osmi junij, svetovni dan oceanov, že nekaj let obeležujemo tudi v Sloveniji. Glavna nosilka teh dejavnosti je Morska biološka postaja, kjer od leta 2003 deluje eden od 26 centrov Mednarodnega oceanografskega inštituta.


Osmi junij, svetovni dan oceanov, že nekaj let obeležujemo tudi v Sloveniji. Glavna nosilka teh dejavnosti je Morska biološka postaja, kjer od leta 2003 deluje eden od 26 centrov Mednarodnega oceanografskega inštituta.

Zamisel o svetovnem dnevu oceanov je vzniknila leta 1992 na konferenci Združenih narodov o okolju in razvoju v Riu de Janeiru. Razlogov, da jim posvečamo poseben dan, je vsekakor dovolj: oceani imajo odločilno vlogo pri ohranjanju življenja na Zemlji in so ključni dejavnik podnebnih sprememb. So tudi izjemen naraven vir, ki ga v marsičem še nismo izkoristili, toda po drugi strani je tudi ta vir omejen in ranljiv zaradi čezmernega onesnaževanja. Negativni učinki človekovih posegov so že vidni, predvsem v obrežnem morju, plitvih obalnih predelih in na majhnih otokih. Velik problem je tudi prevelik ribolov, saj iz oceanov jemljemo več rib, kot bi lahko glede na njihov prirast. Zaradi onesnaženja in porušenega ravnovesja izginjajo habitati. Zaradi podnebnih sprememb se v morje talijo ledene gore, površinska temperatura morja pa je čedalje višja, kar vpliva tudi na gibanje vodnih mas, dviguje se tudi morska gladina. Kljub temu je znanj o oceanih še zmeraj razmeroma malo. So pa izjemno dragocena prav zato, ker omogočajo napovedovanje katastrofalnih neurij, poplav in suš ter s tem manjše škode.

Letošnji svetovni dan oceanov je posvečen mladim, saj poteka pod geslom Mladi - naslednji val sprememb (Youth- the next wave of change).


Povzeto po Primorske novice, Priloga 7. Val, 3. junij 2011


Ob tej priložnosti smo vam sodelavci Morske biološke postaje Piran (Nacionalni inštitut za biologijo) pripravili kratek film. Ogled filma je mogoč na spodnji povezavi, tudi preko mobilnikov in i-podov:

http://vimeo.com/24776196

Vabljeni k ogledu!


Naložbo sofinancirata Republika Slovenija
in Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada.