Intervju doc. dr Al Vrezec na radiu Val 202 o invazijskih polonicah

Biotehnološko stičišče Nacionalnega inštituta za biologijo (BTS-NIB)

Namen investicijskega projekta BTS-NIB je zagotovitev ustreznih infrastrukturnih pogojev za izkoriščenje raziskovalnih in razvojnih priložnosti na področjih delovanja NIB.

Predvajaj Video Več o projektu      Publikacija
  • SLOVESNOST OB OTVORITVI BIOTEHNOLOŠKEGA STIČIŠČA NACIONALNEGA INŠTITUTA ZA BIOLOGIJO S SLAVNOSTNO PODELITVIJO NAGRAD MIROSLAVA ZEIA
    SLOVESNOST OB OTVORITVI BIOTEHNOLOŠKEGA STIČIŠČA NACIONALNEGA INŠTITUTA ZA BIOLOGIJO S SLAVNOSTNO PODELITVIJO NAGRAD MIROSLAVA ZEIA
  • Gradnja Biotehnološkega stičišča NIB je zaključena
    Gradnja Biotehnološkega stičišča NIB je zaključena
  • 8. JUNIJ – SVETOVNI DAN OCEANOV
    8. JUNIJ – SVETOVNI DAN OCEANOV
    Vstopite v vznemirljivi svet raziskovanj Morske biološke postaje Piran (NIB)

Storitve in produkti

  •  
  • Storitve za kmetijsko dejavnost

    Glede na povzročitelja bolezni, gostiteljsko rastlino, letni čas in druge parametre izbiramo pri testiranju med različnimi laboratorijskimi metodami.

 
  •  
  • Okoljski monitoring in analize kakovosti voda

    Načela trajnostnega razvoja zahtevajo sistematično spremljanje stanja narave in človekovega okolja. V ta namen NIB izvaja in nudi stalen nadzor nad stanjem kakovosti slovenskih voda.

 
 
  •  
  • Raziskovalna oprema

    Velika raziskovalna oprema podpira našo raziskovalno in pedagoško dejavnost ter služi tehnološkemu razvoju v sodelovanju z gospodarskimi podjetji. Možnost njene uporabe po veljavnem ceniku nudimo tudi zunanjim uporabnikom.

 
 
 

09 nov
Intervju doc. dr Al Vrezec na radiu Val 202 o invazijskih polonicah

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedInNatisni
{frontpage}{/frontpage} Interviju doc. dr Al Vrezec za radiu Val 202 o invazijskih polonicah

Harlekinska polonica (Harmonia axyridis), tujerodna invazijska vrsta pikapolonic, prinešena iz Azije


Invazijske vrste so tudi v Sloveniji pereč problem, ki vsake toliko pritegnejo večjo pozornost javnosti. V letošnji jeseni so se ljudje pričeli spraševati od kod toliko polonic na okenskih policah in v stanovanjih. Novinarka Veronika Gnezda iz Vala 202 se je v četrtek 10. novembra 2011, o tej problematiki pogovarjala s sodelavcem NIB doc. dr. Alom Vrezcem, ki je razkril, da pravzaprav ne gre za naše domače polonice, pač pa za tujerodno invazijsko vrsto prinešeno iz Azije, harlekinsko polonico (Harmonia axyridis). Ta vrsta se je pri nas prvič pojavila leta 2008 in je do danes zasedla že celotno Slovenijo. Problemi, ki jih predstavlja se predvsem nanašajo na izgubljanje domače biotske pestrosti, saj vrsta negativno vpliva na nekatere naše polonice, ki so vse redkejše, poleg tega pa predstavlja tudi ekonomski problem zlasti v stanovanjih predvsem pa v vinogradništvu, kar pri nas še ni pereče, lahko pa te učinke pričakujemo v kratkem.

Vabljeni k poslušanju intervjuja na tej povezavi





Naložbo sofinancirata Republika Slovenija
in Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada.