g. Tomaž Jevšnik »Potencial hortikulture pod steklom v Sloveniji«

Biotehnološko stičišče Nacionalnega inštituta za biologijo (BTS-NIB)

Namen investicijskega projekta BTS-NIB je zagotovitev ustreznih infrastrukturnih pogojev za izkoriščenje raziskovalnih in razvojnih priložnosti na področjih delovanja NIB.

Predvajaj Video Več o projektu      Publikacija
  • SLOVESNOST OB OTVORITVI BIOTEHNOLOŠKEGA STIČIŠČA NACIONALNEGA INŠTITUTA ZA BIOLOGIJO S SLAVNOSTNO PODELITVIJO NAGRAD MIROSLAVA ZEIA
    SLOVESNOST OB OTVORITVI BIOTEHNOLOŠKEGA STIČIŠČA NACIONALNEGA INŠTITUTA ZA BIOLOGIJO S SLAVNOSTNO PODELITVIJO NAGRAD MIROSLAVA ZEIA
  • Gradnja Biotehnološkega stičišča NIB je zaključena
    Gradnja Biotehnološkega stičišča NIB je zaključena
  • 8. JUNIJ – SVETOVNI DAN OCEANOV
    8. JUNIJ – SVETOVNI DAN OCEANOV
    Vstopite v vznemirljivi svet raziskovanj Morske biološke postaje Piran (NIB)

Storitve in produkti

  •  
  • Storitve za kmetijsko dejavnost

    Glede na povzročitelja bolezni, gostiteljsko rastlino, letni čas in druge parametre izbiramo pri testiranju med različnimi laboratorijskimi metodami.

 
  •  
  • Okoljski monitoring in analize kakovosti voda

    Načela trajnostnega razvoja zahtevajo sistematično spremljanje stanja narave in človekovega okolja. V ta namen NIB izvaja in nudi stalen nadzor nad stanjem kakovosti slovenskih voda.

 
 
  •  
  • Raziskovalna oprema

    Velika raziskovalna oprema podpira našo raziskovalno in pedagoško dejavnost ter služi tehnološkemu razvoju v sodelovanju z gospodarskimi podjetji. Možnost njene uporabe po veljavnem ceniku nudimo tudi zunanjim uporabnikom.

 
 
 

05 okt
g. Tomaž Jevšnik »Potencial hortikulture pod steklom v Sloveniji«

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedInNatisni
Nacionalni inštitut za biologijo Vas vabi, da si ogledate predavanje: »Potencial hortikulture pod steklom v Sloveniji«, ki ga je predstavil g. Tomaž Jevšnik, soustanovitelj prekmurskega podjetja Ocean Orchids d.o.o. iz Dobrovnika

Predavanje je potekalo v četrtek, 6. oktobra 2011, ob 15.30 uri, na sedežu Nacionalnega inštituta za biologijo, Večna pot 111, v Ljubljani, v predavalnici B3.

Nacionalni inštitut za biologijo Vas vabi, da si ogledate predavanje:


»Potencial hortikulture pod steklom v Sloveniji«,

ki ga je predstavil g. Tomaž Jevšnik, soustanovitelj prekmurskega podjetja Ocean Orchids d.o.o. iz Dobrovnika


Predavanje je potekalo v četrtek, 6. oktobra 2011, ob 15.30 uri,
na sedežu Nacionalnega inštituta za biologijo, Večna pot 111, v Ljubljani, v predavalnici B3.



Povzetek:

Podjetje Ocean Orchids je leta 2005 začelo z gojenjem orhidej v modernem rastlinjaku in dokazalo, da je tovrstna proizvodnja v Sloveniji ekonomsko upravičena. Še pomembnejša pa je ugotovitev, da lokalne razmere nižinskega dela Pomurja v kombinaciji z geotermalno energijo ter klimatskimi razmerami regije nakazujejo ogromen potencial razvoja hortikulture v rastlinjakih večjega obsega. To dejstvo je v slovenski strokovni javnosti na žalost spregledano.


Od ustanovitve podjetja leta 2003 pa do danes so v podjetju Ocean Orchids akumulirali precej znanja o moderni tehnologiji rastlinjakov, ki izvira predvsem iz Nizozemske in ZDA. Ta tehnologija je v obdobju zadnjih 10 do 15 let doživela renesanso predvsem zaradi usmeritve k varčnejši porabi energentov in s tem zmanjševanju stroškov proizvodnje. Temelji na pametni aplikaciji kogeneracijskih sistemov in/ali uporabi geotermalne energije preko zalogovnikov energije. Izkoristek energije se je močno povečal zaradi prehoda na popolno avtomatizacijo strojne opreme, ki jo omogoča današnji računalniški softver in hardver po principu BAS (Building Automation System).


Slovenija bi lahko kot prva v panonski regiji postala samozadostna pri proizvodnji zelenjave (paradižnik, paprika, kumare, jajčevci, solata, etc.) in tako nadoknadila zamujen razvoj zadnjih 20 let. Na ta način bi se znebila visoke odvisnosti od uvoza osnovnih artiklov zelenjave (uvozimo več kot 2/3 zelenjave) in cvetja, pametno izkoristila naravne danosti Pomurja, kot prednosti in tako omogočila številne nove zaposlitve v različnih panogah od kmetijstva do biotehnologije in številnih storitvenih dejavnostih kot je npr. transport in servisi.


Predavanje je ponudilo pregled razvoja podjetja Ocean Orchids, oris trenutnega stanja hortikulturne industrije doma in po svetu ter vizijo razvoja panoge v panonski nižini. Predstavljeni bodo problemi, izzivi in možne usmeritve na tem področju.


Povezava na predavanje - VideoLectures.net 


Naložbo sofinancirata Republika Slovenija
in Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada.