Borut Lazar: "Algna biomasa, dragocen vir surovin in energije"

Biotehnološko stičišče Nacionalnega inštituta za biologijo (BTS-NIB)

Namen investicijskega projekta BTS-NIB je zagotovitev ustreznih infrastrukturnih pogojev za izkoriščenje raziskovalnih in razvojnih priložnosti na področjih delovanja NIB.

Predvajaj Video Več o projektu      Publikacija
  • SLOVESNOST OB OTVORITVI BIOTEHNOLOŠKEGA STIČIŠČA NACIONALNEGA INŠTITUTA ZA BIOLOGIJO S SLAVNOSTNO PODELITVIJO NAGRAD MIROSLAVA ZEIA
    SLOVESNOST OB OTVORITVI BIOTEHNOLOŠKEGA STIČIŠČA NACIONALNEGA INŠTITUTA ZA BIOLOGIJO S SLAVNOSTNO PODELITVIJO NAGRAD MIROSLAVA ZEIA
  • Gradnja Biotehnološkega stičišča NIB je zaključena
    Gradnja Biotehnološkega stičišča NIB je zaključena
  • 8. JUNIJ – SVETOVNI DAN OCEANOV
    8. JUNIJ – SVETOVNI DAN OCEANOV
    Vstopite v vznemirljivi svet raziskovanj Morske biološke postaje Piran (NIB)

Storitve in produkti

  •  
  • Storitve za kmetijsko dejavnost

    Glede na povzročitelja bolezni, gostiteljsko rastlino, letni čas in druge parametre izbiramo pri testiranju med različnimi laboratorijskimi metodami.

 
  •  
  • Okoljski monitoring in analize kakovosti voda

    Načela trajnostnega razvoja zahtevajo sistematično spremljanje stanja narave in človekovega okolja. V ta namen NIB izvaja in nudi stalen nadzor nad stanjem kakovosti slovenskih voda.

 
 
  •  
  • Raziskovalna oprema

    Velika raziskovalna oprema podpira našo raziskovalno in pedagoško dejavnost ter služi tehnološkemu razvoju v sodelovanju z gospodarskimi podjetji. Možnost njene uporabe po veljavnem ceniku nudimo tudi zunanjim uporabnikom.

 
 
 

15 feb
Borut Lazar: "Algna biomasa, dragocen vir surovin in energije"

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedInNatisni
Nacionalni inštitut za biologijo Vas vabi, da si ogledate predavanje Boruta Lazarja: »Algna biomasa, dragocen vir surovin in energije«, ki je potekalo v četrtek, 16. februarja 2012, v Biološkem središču, Večna pot 111, v Ljubljani, v predavalnici B3.

Nacionalni inštitut za biologijo Vas vabi, da si ogledate predavanje:

»Algna biomasa, dragocen vir surovin in energije«,


Boruta Lazarja, AlgEn, center za algne tehnologije, d.o.o. Ljubljana


Predavanje je potekalo
v četrtek, 16. februarja 2012, v Biološkem središču, Večna pot 111, v Ljubljani, v predavalnici B3.



Povzetek predavanja: 

Alge so skupina eno ali večceličnih fotoavtotrofnih organizmov, brez kompleksne morfološke organizacije. Mikroskopsko majhne mikroalge  se razmnožujejo povsod kjer je le kaj vode. So organizmi, ki med prvimi naselijo opustošena okolja po drugi strani pa podpirajo celotno prehransko piramido v oceanih. Planktonskim fotosinteznim mikroorganizmom se lahko zahvalimo, da imamo na planetu kisik, dovolj hrane in nenazadnje nafto.

Poskusi gojenja mikroalg segajo že v čas 2. svetovne vojne, ko je nemška vojska iskala različne vire za pridobivanje energentov. Raziskovanje in razvijanje algnih tehnologij je tesno povezano z naftnimi krizami, tako tudi sedaj širom po svetu poskušajo številne skupine na različne načine pridobivati večje količine algne biomase. Z razvojem biorafinerij postajajo alge dragocen vir ne samo biogoriv ampak tudi dragocenih bioproduktov : polisaharidov, lipidov, proteinov, pigmentov, vitaminov, antibiotikov, biofarmacevtikov. V podjetju Algen d.o.o. smo pravkar zaključili projekt obdelave papirniških odpadnih vod in pridobili zelo obetavne rezultate.

Povezava na predavanje - VideoLectures.net 


Naložbo sofinancirata Republika Slovenija
in Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada.