Odmevne raziskave raziskovalcev Oddelka za entomologijo NIB

Biotehnološko stičišče Nacionalnega inštituta za biologijo (BTS-NIB)

Namen investicijskega projekta BTS-NIB je zagotovitev ustreznih infrastrukturnih pogojev za izkoriščenje raziskovalnih in razvojnih priložnosti na področjih delovanja NIB.

Predvajaj Video Več o projektu      Publikacija
  • SLOVESNOST OB OTVORITVI BIOTEHNOLOŠKEGA STIČIŠČA NACIONALNEGA INŠTITUTA ZA BIOLOGIJO S SLAVNOSTNO PODELITVIJO NAGRAD MIROSLAVA ZEIA
    SLOVESNOST OB OTVORITVI BIOTEHNOLOŠKEGA STIČIŠČA NACIONALNEGA INŠTITUTA ZA BIOLOGIJO S SLAVNOSTNO PODELITVIJO NAGRAD MIROSLAVA ZEIA
  • Gradnja Biotehnološkega stičišča NIB je zaključena
    Gradnja Biotehnološkega stičišča NIB je zaključena
  • 8. JUNIJ – SVETOVNI DAN OCEANOV
    8. JUNIJ – SVETOVNI DAN OCEANOV
    Vstopite v vznemirljivi svet raziskovanj Morske biološke postaje Piran (NIB)

Storitve in produkti

  •  
  • Storitve za kmetijsko dejavnost

    Glede na povzročitelja bolezni, gostiteljsko rastlino, letni čas in druge parametre izbiramo pri testiranju med različnimi laboratorijskimi metodami.

 
  •  
  • Okoljski monitoring in analize kakovosti voda

    Načela trajnostnega razvoja zahtevajo sistematično spremljanje stanja narave in človekovega okolja. V ta namen NIB izvaja in nudi stalen nadzor nad stanjem kakovosti slovenskih voda.

 
 
  •  
  • Raziskovalna oprema

    Velika raziskovalna oprema podpira našo raziskovalno in pedagoško dejavnost ter služi tehnološkemu razvoju v sodelovanju z gospodarskimi podjetji. Možnost njene uporabe po veljavnem ceniku nudimo tudi zunanjim uporabnikom.

 
 
 

24 nov
Odmevne raziskave raziskovalcev Oddelka za entomologijo NIB

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedInNatisni
{frontpage}{/frontpage}Prof. dr. Andrej Čokl je v vabljenem predavanju na 2. Pan-Ameriško-Iberijsko srečanju na področju akustike predstavil najnovejše rezultate raziskav raziskovalcev Oddelka za entomologijo Nacionalnega inštituta za biologijo v Ljubljani na področju komunikacije žuželk z zvokom, ki se širi po rastlinah. Predavanje je vzbudilo veliko pozornost, tako da so o njem poročali na spletnih straneh Live Science in Science. 

V času med 15. in 19. novembrom 2010 je bilo v Cancunu (Mehika) 2. Pan-Ameriško-Iberijsko srečanje na področju akustike, ki je združevalo 160. Srečanje Ameriškega akustičnega združenja, 7. Iberijsko-ameriški kongres in 17. Mehiški kongres akustike. Na njem je sodelovalo več kot 1000 raziskovalcev z področja akustike iz Severne, Srednje in Južne Amerike ter vabljenih gostov iz Evrope, Azije in Avstralije. Glavne teme kongresa so bile akustika v arhitekturi, biomedicinska akustika, akustika instrumentov, šum, govor in zvočna komunikacija, zvok in forenzika ter bioakustika živali.


V slednjem sklopu so znanstveniki predstavili najnovejša dognanja na področju raziskav sporazumevanja z zvočnimi signali pri vodnih in kopenskih vretenčarjih ter uporabo tega znanja na najrazličnejših nivojih. V tem okviru je prof. dr. Andrej Čokl v vabljenem predavanju predstavil najnovejše rezultate raziskav raziskovalcev Oddelka za entomologijo Nacionalnega inštituta za biologijo v Ljubljani na področju komunikacije žuželk z zvokom, ki se širi po rastlinah. Predavanje je vzbudilo veliko pozornost, tako da so o njem poročali na spletnih straneh Live Science in Science.


Članki:

DELO - Priloga Znanost - 2.12.2010 - Intervju s prof. dr. Andrejem Čoklom: "Žuželke se sporazumevanjo po rastlinskih telefonih"




Živčne celice, odgovorne za prenos vibracijskih informacij v centralno živčevje stenic zelenih smrdljivk. Foto: Arhiv ENTOMO


Naložbo sofinancirata Republika Slovenija
in Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada.