Katja Stopar

Biotehnološko stičišče Nacionalnega inštituta za biologijo (BTS-NIB)

Namen investicijskega projekta BTS-NIB je zagotovitev ustreznih infrastrukturnih pogojev za izkoriščenje raziskovalnih in razvojnih priložnosti na področjih delovanja NIB.

Predvajaj Video Več o projektu      Publikacija
  • SLOVESNOST OB OTVORITVI BIOTEHNOLOŠKEGA STIČIŠČA NACIONALNEGA INŠTITUTA ZA BIOLOGIJO S SLAVNOSTNO PODELITVIJO NAGRAD MIROSLAVA ZEIA
    SLOVESNOST OB OTVORITVI BIOTEHNOLOŠKEGA STIČIŠČA NACIONALNEGA INŠTITUTA ZA BIOLOGIJO S SLAVNOSTNO PODELITVIJO NAGRAD MIROSLAVA ZEIA
  • Gradnja Biotehnološkega stičišča NIB je zaključena
    Gradnja Biotehnološkega stičišča NIB je zaključena
  • 8. JUNIJ – SVETOVNI DAN OCEANOV
    8. JUNIJ – SVETOVNI DAN OCEANOV
    Vstopite v vznemirljivi svet raziskovanj Morske biološke postaje Piran (NIB)

Storitve in produkti

  •  
  • Storitve za kmetijsko dejavnost

    Glede na povzročitelja bolezni, gostiteljsko rastlino, letni čas in druge parametre izbiramo pri testiranju med različnimi laboratorijskimi metodami.

 
  •  
  • Okoljski monitoring in analize kakovosti voda

    Načela trajnostnega razvoja zahtevajo sistematično spremljanje stanja narave in človekovega okolja. V ta namen NIB izvaja in nudi stalen nadzor nad stanjem kakovosti slovenskih voda.

 
 
  •  
  • Raziskovalna oprema

    Velika raziskovalna oprema podpira našo raziskovalno in pedagoško dejavnost ter služi tehnološkemu razvoju v sodelovanju z gospodarskimi podjetji. Možnost njene uporabe po veljavnem ceniku nudimo tudi zunanjim uporabnikom.

 
 
 

04 mar
Katja Stopar

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedInNatisni
Katja StoparV torek 22. februarja 2012 je bila na Univerzi v Ljubljani promovirana doktorica Katja Stopar, ki je uspešno zagovarjala doktorsko delo z naslovom »Genetska diferenciacija klobučnjaških meduz z analizo genetskih markerjev iz mitohondrijske in jedrne DNA«.

Katja Stopar se je v doktorskem delu posvetila raziskovanju genetske sorodnosti med populacijami nekaterih vrst klobučnjakov uhatega in velikega klobučnjaka ter mesečinke. Klobučnjaki sodijo v filogenetsko staro deblo ožigalkarjev, pozornost laične in strokovne javnosti pa so pritegnili, ker se v zadnjih desetih letih pojavljajo vse pogosteje in v vse večjem številu v morjih. Raziskovalno delo je bilo opravljeno na klobučnjaških meduzah, ki so bile nabrane v Atlantskem oceanu, v Sredozemskem ter Črnem morju.

Rezultati filogeografskih analiz mesečink so pokazali, da gre za enotno populacijo, ki naseljuje Atlantski ocean in Sredozemsko morje. V robnih okoljih – v obalnih ekosistemih, ki jih naseljejo mesečinke je bila opažena manjša genetsko raznolikost kot v centru poselitve. Podobno sliko genetske sorodnosti je našla tudi med vzorci velikega klobučnjaka v Sredozemskem morju. Intuitivno bi pričakovali, da bo genetska sorodnost med populacijami uhatega in velikega klobučnjaka večja kot pri mesečinki, glede na to da imata vrsti menjavo generacij. Z filogeografsko analizo vrste uhati klobučnjak je podprla ugotovitve, da gre za genetsko zelo strukturirano vrsto. Populacije, uhatega klobučnjaka, ki naseljujejo evropska morja; od Severnega morja do Črnega morja so ločene med sabo in med njimi ni križanja. Izjemen primer ločenosti sta populaciji uhatega klobučnjaka, ena živi v Mljetskih jezerih in druga v Jadranskem morju izven tega jezera. Med populacija obstaja ekološka izolacija in med njima ne prihaja do križanja.

Pridobljeni rezultati v okviru doktorske naloge so pomemben pionirski prispevek k raziskovanju filogeografije klobučnjakov in so pomembni za poznavanje osnovnih bioloških značilnosti vrste ter so lahko v pomoč upravljalcem morskega okolja.

Doktorsko nalogo je opravila pod mentorstvom doc. dr. Andreje Ramšak, člani komisije za zagovor naloge so bili prof. dr. Peter Dovč (Univerza v Ljubljani, Biotehniška fakulteta), prof. dr. Alenka Malej (NIB) in prof. dr. Peter Trontelj (Univerza v Ljubljani, Biotehniška fakulteta).

Slike s podelitve


Katja Stopar podelitev

Katja Stopar podelitev Katja Stopar podelitev

Katja Stopar podelitev


Naložbo sofinancirata Republika Slovenija
in Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada.