Anja Bubik

Biotehnološko stičišče Nacionalnega inštituta za biologijo (BTS-NIB)

Namen investicijskega projekta BTS-NIB je zagotovitev ustreznih infrastrukturnih pogojev za izkoriščenje raziskovalnih in razvojnih priložnosti na področjih delovanja NIB.

Predvajaj Video Več o projektu      Publikacija
  • SLOVESNOST OB OTVORITVI BIOTEHNOLOŠKEGA STIČIŠČA NACIONALNEGA INŠTITUTA ZA BIOLOGIJO S SLAVNOSTNO PODELITVIJO NAGRAD MIROSLAVA ZEIA
    SLOVESNOST OB OTVORITVI BIOTEHNOLOŠKEGA STIČIŠČA NACIONALNEGA INŠTITUTA ZA BIOLOGIJO S SLAVNOSTNO PODELITVIJO NAGRAD MIROSLAVA ZEIA
  • Gradnja Biotehnološkega stičišča NIB je zaključena
    Gradnja Biotehnološkega stičišča NIB je zaključena
  • 8. JUNIJ – SVETOVNI DAN OCEANOV
    8. JUNIJ – SVETOVNI DAN OCEANOV
    Vstopite v vznemirljivi svet raziskovanj Morske biološke postaje Piran (NIB)

Storitve in produkti

  •  
  • Storitve za kmetijsko dejavnost

    Glede na povzročitelja bolezni, gostiteljsko rastlino, letni čas in druge parametre izbiramo pri testiranju med različnimi laboratorijskimi metodami.

 
  •  
  • Okoljski monitoring in analize kakovosti voda

    Načela trajnostnega razvoja zahtevajo sistematično spremljanje stanja narave in človekovega okolja. V ta namen NIB izvaja in nudi stalen nadzor nad stanjem kakovosti slovenskih voda.

 
 
  •  
  • Raziskovalna oprema

    Velika raziskovalna oprema podpira našo raziskovalno in pedagoško dejavnost ter služi tehnološkemu razvoju v sodelovanju z gospodarskimi podjetji. Možnost njene uporabe po veljavnem ceniku nudimo tudi zunanjim uporabnikom.

 
 
 

18 jun
Anja Bubik

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedInNatisni
V sredo, 13. junija 2012, je na Medicinski fakulteti Univerze v Ljubljani doktorirala Anja Bubik, ki je zagovarjala delo z naslovom »Ekološki, biološki in biokemični učinki nekaterih pogostih ne-hepatotoksičnih cikličnih cianopeptidov (n-hCCP)« pod mentorstvom izr. prof. dr. Bojana Sedmaka.

Svoje raziskovalno delo je dr. Anja Bubik začela leta 2008 kot mlada raziskovalka na Oddelku za genetsko toksikologijo in biologijo raka ter hkrati nadaljevala izobraževanje na Interdisciplinarnem podiplomskem študiju Biomedicine, smer Biokemija in molekularna biologija. V svoji doktorski disertaciji se je usmerila ne preučevanje ekoloških, bioloških in biokemičnih učinkov izbranih biološko aktivnih snovi, ki jih proizvajajo cianobakterije ter so lahko nevarne za okolje in ljudi. Cvetenje cianobakterij v povezavi z evtrofikacijo površinskih voda je namreč vedno bolj pogost pojav tudi v Sloveniji in ob razpadu cveta se v vodno telo sproščajo velike količine biološko aktivnih snovi. Ciklični cianopeptidi (CCP), ki jih delimo na hepatotoksične (hCCP) in ne-hepatotoskične (n-hCCP), so najbolj znani ter imajo velik pomen iz (eko)toksikološkega vidika. Raziskave v okviru doktorske naloge so pokazale na širok spekter aktivnosti izbranih CCP. Vplivajo lahko na razgradnjo cianobakterijskega cveta, kar je z razvojem nove imunocitokemijse metode za spremljanje cianobakterijske populacije tudi dokazala. Inhibirajo aktivnost številnih encimov ter vplivajo na človeške možganske celice in vitro, tako normalne kot tumorske.

Z raziskavami je dr. Anja Bubik pripomogla k odkrivanju pomena in učinkov izbranih CCP v naravnem okolju ter prispevala k hitrejšemu razvoju novih ekotoksikoloških metod in novih molekularnih tarč, kar je zelo pomembno za zdravje ljudi. Razumevanje okoljskih učinkov CCP ter posledično sklepanje na njihove učinke na različne organizme predstavlja temelj za vzpostavitev ocenjevanja tveganja ter uvedbo ustreznih preventivnih ukrepov pri izpostavljenosti okolja, živali in ljudi.


Anja Bubik zagovorAnja Bubik zagovor
Anja Bubik zagovorAnja Bubik zagovor

Naložbo sofinancirata Republika Slovenija
in Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada.