Danilo Bevk

Biotehnološko stičišče Nacionalnega inštituta za biologijo (BTS-NIB)

Namen investicijskega projekta BTS-NIB je zagotovitev ustreznih infrastrukturnih pogojev za izkoriščenje raziskovalnih in razvojnih priložnosti na področjih delovanja NIB.

Predvajaj Video Več o projektu      Publikacija
  • SLOVESNOST OB OTVORITVI BIOTEHNOLOŠKEGA STIČIŠČA NACIONALNEGA INŠTITUTA ZA BIOLOGIJO S SLAVNOSTNO PODELITVIJO NAGRAD MIROSLAVA ZEIA
    SLOVESNOST OB OTVORITVI BIOTEHNOLOŠKEGA STIČIŠČA NACIONALNEGA INŠTITUTA ZA BIOLOGIJO S SLAVNOSTNO PODELITVIJO NAGRAD MIROSLAVA ZEIA
  • Gradnja Biotehnološkega stičišča NIB je zaključena
    Gradnja Biotehnološkega stičišča NIB je zaključena
  • 8. JUNIJ – SVETOVNI DAN OCEANOV
    8. JUNIJ – SVETOVNI DAN OCEANOV
    Vstopite v vznemirljivi svet raziskovanj Morske biološke postaje Piran (NIB)

Storitve in produkti

  •  
  • Storitve za kmetijsko dejavnost

    Glede na povzročitelja bolezni, gostiteljsko rastlino, letni čas in druge parametre izbiramo pri testiranju med različnimi laboratorijskimi metodami.

 
  •  
  • Okoljski monitoring in analize kakovosti voda

    Načela trajnostnega razvoja zahtevajo sistematično spremljanje stanja narave in človekovega okolja. V ta namen NIB izvaja in nudi stalen nadzor nad stanjem kakovosti slovenskih voda.

 
 
  •  
  • Raziskovalna oprema

    Velika raziskovalna oprema podpira našo raziskovalno in pedagoško dejavnost ter služi tehnološkemu razvoju v sodelovanju z gospodarskimi podjetji. Možnost njene uporabe po veljavnem ceniku nudimo tudi zunanjim uporabnikom.

 
 
 

31 jul
Danilo Bevk

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedInNatisni

V petek, 13. julija 2012, je na Biotehniški fakulteti Univerze v Ljubljani doktoriral Danilo Bevk, mladi raziskovalec na Oddelku za entomologijo. Mentorja disertacije z naslovom »Vpliv akaricida kumafosa na pašno dejavnost, socialno vedenje in učenje medonosne čebele Apis mellifera L.« sta bila dr. Jasna Kralj in prof. dr. Andrej Čokl.



Čebele se s strupenimi snovmi ne srečujejo samo zunaj na poljih in travnikih, ampak tudi v panju. Čebelarji morajo namreč vanje vnašati akaricide za zatiranje zajedavske pršice varoje. Med pogosteje uporabljenimi sintetičnimi akaricidi je kumafos. Vpliv kumafosa na čebele je bil zelo slabo raziskan, zato je v svoji disertaciji raziskal njegov vpliv na vedenje. Rezultati so pokazali, da kumafos zmanjša pašno dejavnost čebel in prenos hrane med delavkami in negativno vpliva na učenje.

V okviru svojih raziskav je dr. Danilo Bevk tudi razvil dve novi metodi za merjenje prenosa hrane med delavkami in sodeloval pri razvoju metode uporabe radiofrekvenčne identifikacije (RFID) za opazovanje pašne dejavnosti čebel.


   

    


Naložbo sofinancirata Republika Slovenija
in Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada.