Jana Vojvoda

Biotehnološko stičišče Nacionalnega inštituta za biologijo (BTS-NIB)

Namen investicijskega projekta BTS-NIB je zagotovitev ustreznih infrastrukturnih pogojev za izkoriščenje raziskovalnih in razvojnih priložnosti na področjih delovanja NIB.

Predvajaj Video Več o projektu      Publikacija
  • SLOVESNOST OB OTVORITVI BIOTEHNOLOŠKEGA STIČIŠČA NACIONALNEGA INŠTITUTA ZA BIOLOGIJO S SLAVNOSTNO PODELITVIJO NAGRAD MIROSLAVA ZEIA
    SLOVESNOST OB OTVORITVI BIOTEHNOLOŠKEGA STIČIŠČA NACIONALNEGA INŠTITUTA ZA BIOLOGIJO S SLAVNOSTNO PODELITVIJO NAGRAD MIROSLAVA ZEIA
  • Gradnja Biotehnološkega stičišča NIB je zaključena
    Gradnja Biotehnološkega stičišča NIB je zaključena
  • 8. JUNIJ – SVETOVNI DAN OCEANOV
    8. JUNIJ – SVETOVNI DAN OCEANOV
    Vstopite v vznemirljivi svet raziskovanj Morske biološke postaje Piran (NIB)

Storitve in produkti

  •  
  • Storitve za kmetijsko dejavnost

    Glede na povzročitelja bolezni, gostiteljsko rastlino, letni čas in druge parametre izbiramo pri testiranju med različnimi laboratorijskimi metodami.

 
  •  
  • Okoljski monitoring in analize kakovosti voda

    Načela trajnostnega razvoja zahtevajo sistematično spremljanje stanja narave in človekovega okolja. V ta namen NIB izvaja in nudi stalen nadzor nad stanjem kakovosti slovenskih voda.

 
 
  •  
  • Raziskovalna oprema

    Velika raziskovalna oprema podpira našo raziskovalno in pedagoško dejavnost ter služi tehnološkemu razvoju v sodelovanju z gospodarskimi podjetji. Možnost njene uporabe po veljavnem ceniku nudimo tudi zunanjim uporabnikom.

 
 
 

28 jul
Jana Vojvoda

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedInNatisni

Dne 8.7.2014 je potekala na Univerzi v Ljubljani promocija doktorata mlade raziskovalke Jane Vojvoda. Svoje raziskovalno delo je pričela s testiranjem zanesljivosti  novejših molekularno bioloških metod kot je PCR v realnem času na področju gensko spremenjenih organizmov pod mentorstvom prof. dr. Kristine Gruden. Uporabo sodobnih molekularih metod je nato razširila na področje raziskav morskih mikroorganizmov pod mentorstvom prof. dr. Valentine Turk.

 

V svoji doktorski nalogi, je proučevala procese oksidacije amonija v plitvem obalnem področju Tržaškega zaliva, ker imajo nitrifikacijski mikroorganizmi pomembno vlogo v procesih kroženja dušika v morjih in oceanih. V prvem delu je spremljala dinamiko amonij-oksidirajočih arhej in bakterij v pridnenem in površinskem sloju z metodo qPCR kvantifikacije arhejskega in bakterijskega gena amoA. Ugotovila je, da amonij-oksidirajočih arheje predstavljajo večinski del amonij-oksidirajoče združbe v Tržaškem zalivu, število miroorganizmov pa odvisno od okoljskih dejavnikov, predvsem količine in vrste hranil. Sestava združbe AOA  se ob prehodu iz toplejšega dela leta v hladnejši del spremeni. V nadaljevanju svojega dela je v vzorcih morske vode izolirala amonij oksidirajočo arhejo, jo filogenetsko uvrstila, določila fiziološke lastnosti in morfološke znake. V zadnjem poglavju svoje doktorske naloge je predstavila rezultate analiz prisotnosti amonij-oksidirajočih arhej in bakterij v organsko bogatih agregatih organske snovi, ki se pogosto pojavljajo v obalnih morjih. Določila je razlike v strukturi arhejske in bakterijske združbe agregatov v primerjavi z okolno vodo.

 

V času svojega doktorskega študija se je Jana Vojvoda eno leto izpopolnjevanja na Univerzi na Dunaju. Rezultat njenega plodnega raziskovalnega dela predstavlja 7 publikacij v priznanih mednarodnih revijah. Doktorska naloga Jane Vojvoda vključuje rezultate, ki do sedaj še niso bili objavljeni in imajo veljavo v svetovnem merilu. Posebej je potrebno izpostaviti njeno delo določanja vrtsne sestave na delcih organske snovi in na področju izolacije in identifikacije morske arheje.

 

Jana Vojvoda


Naložbo sofinancirata Republika Slovenija
in Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada.