Pomembno
O meduzah
Deblo OŽIGALKARJI - phylum Cnidaria
Moderna latinščina Cnidaria, ime debla; izvedeno iz grščine knīdē, kar pomeni morska kopriva
Živalsko deblo ožigalkarjev je po telesni obliki izjemno raznolika skupina, ki obsega koralnjake (razred Anthozoa), klobučnjake (razred Scyphozoa), pecljate klobučnjake (razred Staurozoa), kubomeduze (razred Cubozoa), trdoživnjake (razred Hydrozoa) in parazitske ožigalkarje (razred Polypodiozoa z edino vrsto Polypodium hydriforme Ussow, 1885). Skupna značilnost vseh ožigalkarjev so ožigalke ali nematociste. Ožigalke služijo za lov, saj vsebujejo strup s katerim omrtvičijo plen in hkrati za obrambo. Ob dotiku se ožigalka sproži in iz nje se izloči strup. Sprožitev ožigalke je eden najhitrejših procesov v naravi, zgodi se v nekaj mikrosekundah in dosežen pospešek znaša 40,000g. Ožigalka predre površino plena in izloči strup, ki omrtviči plen. Poznamo več vrst nematocist, tudi takšne, ki se ne sprožijo.
Zgradba telesa je pri ožigalkarjih enostavna radialna oblika telesa, večini manjka skelet in mnogi od njih so pritrjeni. Osnovni del telesa ožigalkarjev tvori gastrovaskularna votlina (ima prebavno in transportno vlogo) z eno odprtino, ki je deluje kot usta in anus. Pri nekaterih skupinah je odprtina obkrožena s tentakli. Ožigalkarji so pravzaprav vreča iz dveh plasti celic, zunanje epidermis, ki vsebuje ožigalke. Notranja plast se imenuje gastrodermis, ki obdaja gastrovaskularno votlino, ki je pri nekaterih ožigalkarjih razdeljena v septa (pri koralnjakih) ali zamotan sistem razvejenih kanalov (pri klobučnjakih). Med epidermisom in gastrodermisom je mezoglea, plast podobna želatini, ki vsebuje posamezne celice in kolagenska vlakna.
Gibanje ožigalkarjev usklajuje splet živčnih vlaken in receptorji. Nekateri prosto plavajoči predstavniki iz razreda klobučnjakov in kubomeduz imajo ropalije, ki so kompleksne čutilne strukture podobne očesu z lečo in mrežnico ter s statolitom, ki ima enako vlogo kot otoliti v notranjem ušesu vretenčarjev
Več tisoč vrst ožigalkarjev živi v oceanih od ekvatorja vse do obeh polov, od gladine do dna in nekateri so celo zakopani. Manjše število vrst živi v rekah in jezerih s sladko vodo.
Razred KLOBUČNJAKI (Scyphozoa)
Klobučnjaki so med ožigalkarji verjetno najbolj poznani kopalcem zaradi ožigov in sprehajalcem ob obali. Ob slovenski obali lahko zadnja leta občasno vidimo naplavljene morske klobuke (Rhizostoma pulmo). Klobučnjaške meduze (ali kar meduze, angl. jellyfish) imajo obliko diska, običajno z dobro vidnimi ustnimi rameni in lovkami ob robu klobuka.
Klobučnjaki se premikajo s krčenjem in sprostitvijo mišičnih vlaken ob robu klobuka. Krčenje mišičnih vlaken povzroči, da se rob klobuka zategne kakor vreča, ki se zapre z vrvico. Sila, ki nastane ob tem potisne vodo iz klobuka in potisne meduzo naprej. Sprostitev mišičnih vlaken znova razširi klobuk in ga pripravi na novo krčenje. Pri meduzah, ki imajo obliko plitve ponve tak način povzroči sunkovito gibanje, medtem ko pri meduzah s kupolastim klobukom močne krčitve povzročijo bolj umirjeno gibanje. Čeprav oblika meduze ne izgleda primerna za gibanje v vodi, pa gibanje povzroči, da vodni tok, ki nastane pri gibanju potuje k ustom in lovilnim površinam in tako omogoči živali učinkovito prehranjevanje.
Morski klobuk (Rhizostoma pulmo) Foto: Tihomir Makovec
Gibanje meduz nadzira mreža živčnih vlaken v klobuku. Klobučnjaki nimajo možganov ali centralnega živčevja, ki bi sodelovalo pri usklajevanju gibanja. Na robu klobuka so receptorji, ki so občutljivi na svetlobo in statociste, ki sodelujejo pri usmerjenem gibanju. Z njimi so povezane kemosenzorične votlinice, ki verjetno sodelujejo pri zaznavanju hrane in so prav tako nameščene na robu klobuka.
Najpogostejše vrste klobučnjaških meduz v slovenskem morju
Filogeografske raziskave klobučnjaških meduz
Trenutno je opisanih 200 vrst klobučnjaških meduz (Mianzan &Cornelius, 1999), koralnjakov je opisanih 9000 vrst (Brusca&Brusca, 2003) in trdoživnjakov 3000 vrst (Schuchert, 1998). Število opisanih vrst se je v preteklosti vedno spreminjalo zaradi razmeroma majhnega števila morfoloških znakov, ki velikokrat niso v pomoč pri razvrščanju. Že Mayer (1910) je opozoril na težave pri razvrščanju klobučnjaških meduz kot so velika razširjenost meduz, raznolike razvojne stopnje, različna obarvanost in lokalne rase. Zaradi tega so so jih pogosto opisovali kot posamezne vrste. Na drugi strani pa je obžaloval, da je tradicionalna sistematika bolj usmerjena v poudarjanje razlik, kakor pa v poudarjanje podobnosti in iskanje sorodnosti. Molekularno filogenetske analize genoma nam pomagajo pri odkrivanju filogenetskih odnosov, meja razširjenosti vrste in raznolikosti znotraj vrst. Takšne tehnike nam omogočijo ugotoviti meje vrste z razmeroma veliko statistično verjetnostjo. Podrobnejšo analizo populacij, podvrst in vrst pa nato dopolnimo še z modernimi morfološkimi pristopi. Na Morski biološki postaji spremljamo pojavljanje klobučnjaških meduz v slovenskem morju Nabranim meduzam izmerimo nekaj osnovnih parametrov kot so premer klobuka, masa meduze, obarvanost klobuka in gonad, dolžina ustnih ramen. V meduzah tudi merimo sestavo različnih elementov in raziskujemo sorodstvene povezave med populacijami izbranih vrst meduz.
Pripravila: dr. Andreja Ramšak