29 okt
Projekt SPACETIME, ki je del misije EU za boj proti raku, se je uradno začel

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedInNatisni

Projekt SPACETIME se je začel v Amsterdamu: Raziskave pljučnih tumorjev v prostoru in času


Projekt SPACETIME, ki je del misije EU za boj proti raku, se je uradno začel z dvodnevnim srečanjem 15. in 16. oktobra 2024 na lokaciji VUmc v Univerzitetnem Medicinskem Centru Amsterdam (UMC). Ta otvoritveni dogodek je zaznamoval začetek ambicioznega petletnega raziskovalnega prizadevanja, katerega cilj je razumeti kompleksnost pljučnih tumorjev. Projekt, ki ga vodita nizozemski znanstvenici dr. Febe van Maldegem in dr. Marieke Fransen ter vključuje 15 partnerjev iz 7 evropskih držav, je prejel 12 milijonov evrov sredstev iz nepovratnih sredstev EU Horizon Europe za podporo prelomnih raziskav.

Prostorsko dešifriranje pljučnega raka

Cilj SPACETIME je odkriti, kako tumorji sodelujejo z okoliškimi imunskimi in podpornimi celicami. Te kompleksne in dinamične interakcije so ključne za to, ali bodo zdravljenja (kot je imunoterapija) učinkovita. Za razumevanje teh zapletenih odnosov bo projekt uporabil napredne prostorske tehnologije za preučevanje lokacije celic, beljakovin, lipidov, metabolitov in sladkorjev v tumorju.

Uvodni sestanek SPACETIME je zaznamovalo to, da so se prvič vsi partnerji konzorcija zbrali osebno. S tremi znanstvenimi osrednjimi predavanji, predstavitvami delovnih paketov za oris usmeritve projekta v prihodnjih mesecih in sestankom generalne skupščine bo to prvo srečanje konzorcija zagotovilo sodelovanje in usklajevanje med partnerji v času izvajanja projekta SPACETIME.

Sodelovanje EU onkraj projekta SPACETIME

Med uvodnim sestankom se je projektni uradnik EU udeležil spletnega pogovora o tem, kako je SPACETIME del večje mreže pobud za raziskave raka. Projekt je usklajen z misijo EU za boj proti raku, ki obsega približno 50 evropskih projektov, združenih v osem grozdov.

SPACETIME prispeva k grozdu "Razumevanje interakcij med tumorjem in gostiteljem", katerega namen je spodbujati sodelovanje z drugimi pobudami, ki jih financira EU. To sodelovanje je ključnega pomena za prepoznavanje sinergij in izmenjavo najboljših praks na različnih področjih raziskav raka.

Pot sodelovanja

Na uvodnem sestanku so bile pojasnjene vloge partnerjev, izpostavljene soodvisnosti delovnih paketov in začrtani načrti za leto. SPACETIME s svojim mednarodnim sodelovanjem in inovativnim pristopom želi prispevati k mejniku v raziskavah pljučnega raka. Njegove ugotovitve bodo pomagale identificirati biološke označevalce – biološke indikatorje, ki lahko napovejo, ali bo specifično zdravljenje, kot je imunoterapija, učinkovito za danega bolnika. To bo pomemben korak naprej v "precizni medicini", kjer so imunoterapije prilagojene individualnim značilnostim vsakega tumorja, kar bi na koncu izboljšalo izide bolnikov in zmanjšalo breme neučinkovitih terapij.

Na NIB Barbara Breznik, Metka Novak, Bernarda Majc, Anamarija Habič in Tina Kolenc Milavec znanstveno prispevajo k več raziskovalnim smernicam znotraj SPACETIME.