Working place: znanstvena sodelavka
Telephone number: 059 23 28 64
Email: alja.stern@nib.si
Department: Oddelek za genetsko toksikologijo in biologijo raka
I am among those who think that science has great beauty.
– Marie Curie
Zame je znanost vse to in več. Je način življenja, je perspektiva. Je pot do razumevanja sveta in pot v boljšo prihodnost. Od nekdaj si želim razumeti učinke, procese in interakcije v naravi. Uživam v raziskovanju neznanega. Glavno področje mojih raziskav je toksikologija, predvsem genetska toksikologija. Raziskujem toksične in genotoksične učinke naravnih toksinov, polutantov, farmacevtikov in raznih drugih snovi na sesalčje celice. Zanimajo me zlasti mehanizmi njihovega delovanja, na podlagi katerih je moč oceniti tveganje kronične izpostavljenosti tem spojinam za zdravje ljudi. Preučujem tudi kemoprotektivne učinke specifičnih bioaktivnih snovi proti toksičnim in genotoksičnim učinkom, ki jih povzročajo genotoksini in karcinogeni, ter mehanizem njihovega kemoprotektivnega delovanja. Sodelujem tudi pri razvoju in optimizaciji novih naprednih in vitro testnih sistemov in metodologij za preučevanje škodljivih učinkov in identifikacijo genotoksičnih kemikalij in kemičnih karcinogenov. Cilj slednjih raziskav je pridobitev novih testnih sistemov in vitro, ki so bolj zanesljivi in fiziološko bolj relevantni ter omogočajo pridobivanje zanesljivejših podatkov za oceno tveganja za zdravje ljudi.
·
· SICRIS
· ORCiD
Genotoksičnost cianobakterijskih toksinov
Raziskave moje doktorske disertacije so bile usmerjene na genotoksične učinke različnih cianobakterijskih toksinov. Osredotočila sem se predvsem na cianobakterijski alkaloid cilindrospermopsin, ki ga proizvaja cianobakterija Cylindrospermopsis raciborskii, ki pa se zaradi podnebnih sprememb in evtrofikacije voda vse pogosteje pojavlja v sladkih površinskih vodah po vsem svetu. Zame je zelo zanimivo tudi proučevanje bolj “življenjskih”, bolj realnih scenarijev izpostavljenosti ljudi – vpliv kompleksnih mešanic cianotoksinov in drugih polutantov na sesalčje celice in vitro, z namenom razumevanja njihovih kompleksnih interakcij.
PREDAVANJE: CIANOTKOKSINI, NJIHOV GENOTOKSIČNI IN KARCINOGENI POTENCIAL
Izbrane publikacije:
Kemoprotektivne snovi
Proučevanje potencialnih kemoprotektivnih snovi, zlasti rastlinskih bioaktivnih snovi prisotnih v prehrani, je tesno povezano s preučevanjem genotoksičnih in rakotvornih učinkov snovi, ki smo jim lahko izpostavljeni, z namenom razumevanja in preprečevanja njihovih škodljivih učinkov. Prehrana je bistveno povezana z etiologijo in prevencijo raka pri ljudeh. Človeška prehrana je zelo kompleksna in raznolika, vsebuje številne potencialno mutagene in rakotvorne sestavine, spojine, kontaminante in polutante pa tudi različne antioksidante ter potencialno kemoprotektivne in antikarcinogene bioaktivne snovi, ki bi jih lahko široko uporabljali pri prevenciji nastanka rakavih obolenj.
Izbrane publikacije:
Razvoj novih naprednih testnih sistemov in metodologij v genetski toksikologiji
V zadnjem času se je področje mojih raziskav preusmerilo k razvoju novih naprednih in vitro testnih sistemov in metodologij za uporabo v genetski toksikologiji. Razlog za to je predvsem nenatančnost in nezanesljivost klasičnih in vitro testnih sistemov in metodologij, ki se trenutno uporabljajo. Podatki pridobljeni s klasičnimi in vitro testnimi sistemi so tako pogosto zavajajoči in niso primerni za oceno tveganja izpostavljenosti ljudi. Zaradi tega so za potrjevanje rakotvornosti snovi še vedno ključnega pomena in vivo poskusi na živalih, ki pa so etično sporni, dolgotrajni in dragi, zaradi česar je zmanjšanje njihove uporabe in zamenjava z ustreznimi in vitro testnimi sistemi izrednega pomena.
Izbrane publikacije:
Nacionalni referenčni laboratorij za določanje GSO v hrani in krmi |
Nacionalni etalon za področje množina snovi/bioanalize nukleinskih kislin, zlasti na področju GSO in mikroorganizmov |
Javno pooblastilo za opravljanje nalog zdravstvenega varsta rastlin |
© 2023 - Nacionalni inštitut za biologijo, vse pravice pridržane Pravno obvestilo Avtorji |