Working place: strokovno raziskovalna svetnica
Telephone number: 059 23 28 25
Email: spela.baebler@nib.si
Department: Oddelek za biotehnologijo in sistemsko biologijo
• 1992 -1998 Univerza v Ljubljani, Biotehniška fakulteta, Oddelek za biologijo
• 1998-2006 Univerza v Ljubljani, Biotehniška fakulteta, Interdisciplinarni podiplomski študij biotehnologije
• 1998-2006 Nacionalni inštitut za biologijo, mlada raziskovalka
• 2006- Nacionalni inštitut za biologijo, raziskovalka
Interakcijo krompirja z ekonomsko pomembnim povzročiteljem bolezni PVY spremljamo na različnih nivojih (molekulskem, transkriptomskem, proteomskem, in nivoju malihRNA). Potrdili smo potrdili vlogo rastlinskega hormona, salicilne kisline v tej preobčutljivostni (HR) interakciji (Baebler s sod., 2014). Analiza izražanja na nivoju celotnega genoma je pokazala, da je odgovor v rastlinah brez salicilne kisline zakasnjen, poleg tega pa smo identificirali nekatere gene, ki bi lahko pripomogli k odpornosti na virus. Pokazali smo tudi da nekrotične lezije, ki v tej interakciji nastanejo, ne omejujejo virusa, kar potrjuje, da je sta celična smrt in rezistenčni odgovor ločena procesa (Lukan s sod., 2018). Ugotovili smo tudi, da so v od salicilne kisline odvisnem tolerančnem odgovoru sorte Desiree na virus (Baebler s sod., 2011), male RNA pomemben nivo regulacije ravnotežja med razvojem in imunostjo (Križnik s sod., 2017).
Slika: Bolezenska znamenja in število različno izraženih genov (krepko bolj, navadno manj izraženi) po okužbi s PVY v rastlinah krompirja sorte Rywal (levo) in NahG-Rywal (desno) (Baebler et al., 2014)
Izbrane publikacije
Usmerjamo se v različne pristope integracije in vizualizacije podatkov, pridobljenih z različnimi omskimi metodami. Razvili smo spletni aplikaciji GoMapMan (www.gomapman.org) za pregledovanje urejanje in integracijo funkcionalnih anotacij genov modelne in kmetijsko pomembnih rastlinskih vrst in quantGenius (http://quantgenius.nib.si/), ki omogoča enostavno analizo podatkov PCR v realnem času (qPCR).
Slika: Shemi spletnih aplikacij GoMapMan (levo) and quantGenius (desno)
Izbrane publikacije
Transkriptomske analizo uporabljamo pri razvoju zdravil (Petek et al., 2010), pri razvoju (Jamnikar et al., 2015) in karakterizaciji farmacevtskih proizvodnih sevov (Kirm et al., 2013) ter pri ugotavljanju učinkov citostatikov v okolju (Kovacs et al., 2015).
Slika: Levo – Primarni odziv S. aureus na fosfomicin na nivoju izražanja genov (Petek at al., 2010). Desno - histologija, poškodbe DNA in izražanje genov pri kroničnem odzivu cebric na nizke doze citostatika 5-FU (Kovacs et al, 2015)
Izbrane publikacije
• So-ustanoviteljica odcepljenega podjetja NIB BioSistemika in organizator skupnih NIB-BioSistemika delavnic v (www.biosistemika.com/workshops)
• Popularizacija znanosti: Organizacija dogodkov (Dan očarljivih rastlin, Zelena čudesa, Znanost na cesti, Noč raziskovalcev), pri pripravi TV oddaj (Ugriznimo znanost, Ljudje in zemlja; 14:30-19:00)
Rojena 1973 v Ljubljani. Raziskovalno delo za diplomsko nalogo s področja žlahtnjenja perunik je opravila na univerzi v Miyazakiju (Japonska). Po diplomi se je zaposlila kot mlada raziskovalka na Nacionalnem inštitutu za biologijo. Aprila 2001 je zaključila magistrski študij z nalogo s področja produkcije rastlinskih sekundarnih metabolitov, za katero je prejela Krkino nagrado. V okviru doktorskega dela je raziskovala izražanje genov v interakciji krompir – virus, z uporabo analize mikromrež in PCR v realnem času. Po doktoratu nadaljuje delo na raziskavah interakcije rastlina - virus, s poudarkom na razvoju metod, ki omogočajo boljšo vizualizacijo in interpretacijo podatkov visokozmogljivih metod. Vključena je tudi v industrijske projekte, kjer implementira pristope sistemske biologije v industrijsko okolje. Vodila je tudi delovni paket evropskega projekta Cytothreat, ki je bil namenjen ugotavljanju učinkov ostankov citostatikov v okolju. Trenutno je nacionalna koordinatorka projekta SUSPHIRE za biotehnološko proizvodnjo alternativnih sredstev za zaščito rastlin.
Je soustanoviteljica podjetja BioSistemika in organizatorka in inštruktorica na tečajih na temo PCR v realnem času, organiziranih v sodelovanju s podjetjem BioSistemika. Sodeluje pri poučevanju dveh podiplomskih predmetova na Univerzi v ljubljani in Mednarodni podiplomski šoli Jožefa Stefana. Veliko časa nameni tudi aktivnostim za popularizacijo znanosti. Tekoče govori angleško (certifikat CAE), sporazumeva pa se tudi v francoščini in japonščini.
Celotna bibliografija (COBISS)
Celotna bibliografija (Google Scholar)
Nacionalni referenčni laboratorij za določanje GSO v hrani in krmi |
Nacionalni etalon za področje množina snovi/bioanalize nukleinskih kislin, zlasti na področju GSO in mikroorganizmov |
Javno pooblastilo za opravljanje nalog zdravstvenega varsta rastlin |
© 2023 - Nacionalni inštitut za biologijo, vse pravice pridržane Pravno obvestilo Avtorji |