Projekti

Zgodba o regulatornih celicah T (Treg), kot jo pove njihov transkriptom

Koordinator projekta: dr. Jelka Pohar

Trajanje: 15.6.2023-14.6.2026

Financiranje projekta: Republika Slovenija, Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije ter Evropska unija – NextGenerationEU

Imunski sistem nas ne ščiti le pred patogeni, kot so virusi in bakterije, temveč tudi preprečuje prepoznavanje lastnih celic in odstranjuje okvarjene, mutirane celice. Če imunska regulacija odpove, to privede do razvoja avtoimunskih bolezni ali rakavih obolenj, ki sta skupaj drugi vodilni vzrok smrti v Evropi in ZDA. Zlasti v razvitih državah pojavnost in razširjenost teh bolezni naraščata. Vseživljenjsko, agresivno zdravljenje lahko povzroča resne stranske učinke, ki vodijo do zmanjšanja kakovosti življenja in znatnega bremena za zdravstveni sistem in gospodarstvo zato se išče inovativne in bolj učinkovite pristope zdravljenja. Uporaba celičnih imunoterapij z avtolognimi inženirskimi imunskimi celicami je v ospredju več terapevtskih pristopov, ki spreminjajo paradigme zdravljenja resnih bolezni, kot so rak in avtoimunske motnje, in predstavljajo možno rešitev za bolezni, kjer so na voljo omejene terapevtske možnosti.

Regulatorne celice T (Treg) so podvrsta limfocitov T, ki pomembno prispevajo k imunski homeostazi, toleranci in umiritvi imunskega odziva po končani okužbi. Napake v razvoju celic Treg se lahko kažejo kot avtoimunost, alergija ali celo kot življenje ogrožajoča imunska deregulacija. Zaradi imunosupresivnih lastnosti so zanimive tudi kot terapevtska možnost za zdravljenje avtoimunskih bolezni, preprečevanje zavrnitve presadka in preprečevanje bolezni presadka proti gostitelju. Po drugi strani pa njihova pretirana imunosupresivna funkcija v tumorskem okolju pogosto vodi v slabo prognozo za bolnike z rakom in ovira uspeh protitumorskega zdravljenja.

Poznavanje njihove biologije in lastnosti je torej ključno za načrtovanje novih pristopov zdravljenja avtoimunskih bolezni. Cilji projekta so prenos znanja o analizi fenotipa, izolaciji in inženiringu imunskih celic, ki sem ga pridobila v tujini, na Nacionalni inštitut za biologijo in se hkrati seznaniti z metodo RNA sekvenciranja in bioinformatske analize podatkov. Cilji projekta vključujejo tako eksperimentalni delo kot tudi prenos znanja in diseminacijo.

 

Skupna finančna vrednost projekta: 267.480 € (NOO: 267.480 €).

 

Povezava na enotno spletno mesto načrta noo.gov.si

Povezava na portal evropskasredstva.si