Projekti

Biotska raznovrstnost planktona z daljinskim zaznavanjem in omiki v Sredozemskem morju

Koordinator projekta: Instituto de Ciencias del Mar (ICM) - CSIC

Koordinator za NIB: Doc. dr. Tinkara Tinta

Oznaka: Petri Med

Trajanje: 1.04.2023 - 31.03.2026



Ocena in spremljanje biotske raznovrstnosti mikrobnega planktona sta ključna za zanesljivo oceno zdravja morskih ekosistemov. Medtem ko je fitoplankton v morju pokazatelj temeljnega ekološkega procesa primarne proizvodnje, je specifična sestava mikrobne skupnosti ključna za razkrivanje številnih biogeokemičnih procesov, kot so fiksacija dušika, shranjevanje ogljika, oksično-anoksična remineralizacija in zakisljevanje oceanov, ki zagotavljajo dragocene informacije o dinamiki in zdravju ekosistemov. Projekt PETRI-MED se bo osredotočil na Sredozemsko morje, ki je splošno priznano kot ena najpomembnejših svetovnih točk morske in obalne biotske raznovrstnosti, saj zagotavlja pomembne ekosistemske in kulturne storitve za milijone prebivalcev. Cilj projekta je razviti nove strategije za spremljanje stanja in prostorsko-časovnih trendov sestave in funkcije mikrobnih planktonskih skupnosti, ki temeljijo na satelitskih opazovanjih.

Glavni cilji projekta PETRI-MED so:
  • Razviti nove kazalnike, ki temeljijo na satelitskih podatkih, za določanje in spremljanje stanja ter trendov sestave in biotske raznovrstnosti mikrobnih planktonskih skupnosti v celotnem Sredozemskem morju.
  • Prepoznati prostorsko-časovne vzorce razporeditve in raznovrstnosti mikrobnih planktonskih skupnosti. 
  • Identificirati ključne dejavnike biotske raznovrstnosti, vključno z ekološko povezanostjo ter naravnimi in človeškimi vplivi, s poudarkom na ključnih kazalnikih zdravja oceana in biogeokemičnega stanja.

Za dosego teh ciljev bo PETRI-MED v veliki meri temeljil na satelitskih optičnih radiometričnih meritvah (t.i. barva oceana, OC), pri čemer bo izkoristil kombinirane časovne in prostorske značilnosti najnovejših evropskih podatkov o barvi oceana (tj. Copernicus Sentinel-3 in Evropska vesoljska agencija OC-CCI), skupaj z najsodobnejšimi opazovanji daljinskega zaznavanja in biogeokemičnimi modeli (kot jih zagotavlja Copernicus Marine), modeli morskih tokov in genomskimi tehnikami. Da bi dosegli ambiciozni cilj združevanja daljinskega zaznavanja, biogeokemičnega/fizičnega modeliranja in in situ omskih meritev, se bo PETRI-MED zanašal na umetno inteligenco (AI). Rezultati projekta bodo predstavljeni na treh ravneh: (i) rezultati spremljanja, najboljše prakse in politična priporočila v dialogu z deležniki; (ii) širjenje informacij splošni javnosti; in (iii) znanstveni rezultati v obliki člankov v strokovno pregledanih revijah.

Celotni cilj projekta PETRI-MED je zagotoviti oblikovalcem politik in drugim deležnikom ustrezno znanje za: (i) omogočiti sprejetje prioritetnih pristopov k upravljanju ekosistemov na podlagi kvantitativnih in sprotnih metrik; (ii) oblikovati in izvajati različne strategije in politike za zaščito biotske raznovrstnosti; (iii) kvantificirati rezultate izvedenih ukrepov na evropski, bazenski in lokalni ravni; (iv) omogočiti sistematično, z dejstvi podprto in na območju osnovano upravljanje morskih zavarovanih območij (MPA), ključnih območij biotske raznovrstnosti in ekološko ali biološko pomembnih morskih območij; (v) določiti komplementarnost med MPA z različnimi mehanizmi (npr. Unescov biosferni rezervati, Ramsarska območja, zasebno zavarovana območja itd.); in (vi) oceniti izvedljivost upravljanja MPA kot odziv na podnebne spremembe."